Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania pocz. XX w.
- Miejsce powstania Zielonki, pow. Kraków, woj. małopolskie
- Wymiary długość: środka tyłu ok. 37,5 cm
- Numer inwentarzowy 4125/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy stroje, wieś
- Technika haft, szycie maszynowe, szycie ręczne
- Materiał aksamit, haftki, guziki, płótno bawełniane, koralik, cekin, bajorek, pasmanteria
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi strój , tradycja , Krakowiacy , 3D , strój ludowy , strój odświętny , tkanina , techniki zdobnicze , domena publiczna
Gorset kobiecy do stroju krakowskiego bronowickiego uszyty z aksamitu, złożony z dwóch części przednich i tyłu z doszytą falbaną ułożoną w 13 fałdów. Przód zapinany na haftki. Podszewka płócienna biała. Ozdobiony szlakami pasmanterii z nici metalowych złotych i srebrnych oraz ozdobnych guzików, koralików i cekinów.
Więcej Gorset kobiecy do stroju krakowskiego bronowickiego uszyty z aksamitu, złożony z dwóch części przednich i tyłu z doszytą falbaną ułożoną w 13 fałdów. Przód zapinany na haftki. Podszewka płócienna biała. Ozdobiony szlakami pasmanterii z nici metalowych złotych i srebrnych oraz ozdobnych guzików, koralików i cekinów. Wzdłuż zapięcia, za szerokimi pasami zdobin, występują charakterystyczne dla tego typu gorsetów szlaki chwastów. Chwasty wykonane są ze złotego bajorka (skręconych spiralnie drucików metalowych). Taśma podobnego bajorka naszyta jest w tyle gorsetu powyżej fałdów.
Gorset był najbardziej efektowną i charakterystyczną częścią kobiecych strojów krakowskich. Ten typ gorsetu, typowy dla dawnych wsi położonych na lewym brzegu Wisły na wschód od Krakowa, od końca XIX i początku XX wieku upowszechnił się także w innych okolicach, między innymi we wsi Zielonki i w sąsiednich Bronowicach.
Opracowanie: Ewa Rossal (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: