Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania pocz. XX w.
- Miejsce powstania Zielonki, pow. Kraków, woj. małopolskie
- Wymiary długość: ok. 98 cm
- Numer inwentarzowy 61507/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy stroje, wieś
- Technika szycie ręczne, haft ręczny, stebnowanie
- Materiał mosiądz, jedwab, haftki, sukno fabryczne, kordonek jedwabny, masa perłowa
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi strój , tradycja , wieś , Krakowiacy , 2D , strój ludowy , strój odświętny , tkanina , techniki zdobnicze , domena publiczna
Kaftan męski bez rękawów i kołnierza uszyty ręcznie z ciemnogranatowego sukna fabrycznego. W tyle, poniżej pasa występują trzy rozcięcia dzielące dół kaftana na cztery poły, tak zwane skrzela. Podszewka i lamówka z czerwonego sukna. Na przodzie kieszenie przykryte pięciokątną klapą.
Więcej Kaftan męski bez rękawów i kołnierza uszyty ręcznie z ciemnogranatowego sukna fabrycznego. W tyle, poniżej pasa występują trzy rozcięcia dzielące dół kaftana na cztery poły, tak zwane skrzela. Podszewka i lamówka z czerwonego sukna. Na przodzie kieszenie przykryte pięciokątną klapą. Zapięcie na trzy pary haftek. Kaftan ozdobiony jest guziczkami mosiężnymi oraz guziczkami z masy perłowej, a także chwastami z amarantowego kordonku. Zdobiny te występują wzdłuż rozcięcia na przodzie, na klapach kieszeni i w tyle powyżej rozcięć. Wokół szyi biegną trzy szlaki ściegu „Janina” w kolorach: zielonym, amarantowym i żółtym. Na przodzie, w dolnych narożach kaftana maszynową stębnówką wykonano motyw „jodełki”.
Kaftan był typowym elementem bogatego męskiego stroju krakowskiego. Zdobienie tego typu było charakterystyczne dla wsi położonych na północny zachód od Krakowa. Niekiedy kaftany te miały stojący kołnierz. Obok kaftanów bez rękawów występowały też kaftany z rękawami, zdobione podobnie (ale bez chwastów). Kaftany bez rękawów noszono zwykle pod sukmaną, kaftany z rękawami były odzieżą wierzchnią.
Opracowanie: Ewa Rossal (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: