Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor model wykonany przez cieśli pod kierunkiem Włodzimierza Tetmajera przy udziale artysty malarza Antoniego Procajłowicza
- Czas powstania 1901
- Miejsce powstania Kraków, Polska
- Wymiary wysokość: 79 cm, długość: 187 cm, szerokość: 95 cm
- Numer inwentarzowy 10882/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy wieś, znane postaci
- Technika stolarka
- Materiał gips, drewno, słoma
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Włodzimierz Tetmajer , Kraków , Młoda Polska , Stanisław Wyspiański , 3D , audiodeskrypcja , 3D plus , domena publiczna , wesele
Model wykonany w 1901 roku przez cieśli z Bronowic, pod kierownictwem Włodzimierza Tetmajera, przy udziale artysty malarza Antoniego Procajłowicza, na zamówienie Jerzego Warchałowskiego z okazji I Wystawy Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana w Krakowie.
Model architektoniczny w skali około 1:10 wedle tradycji wzorowany jest na chałupie Błażeja Czepca z Bronowic, uczestnika Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
Model wykonany w 1901 roku przez cieśli z Bronowic, pod kierownictwem Włodzimierza Tetmajera, przy udziale artysty malarza Antoniego Procajłowicza, na zamówienie Jerzego Warchałowskiego z okazji I Wystawy Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana w Krakowie.
Model architektoniczny w skali około 1:10 wedle tradycji wzorowany jest na chałupie Błażeja Czepca z Bronowic, uczestnika Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia drewnianą wiejską chałupę szerokofrontową o dwutraktowym układzie pomieszczeń mieszkalnych, z częścią inwentarską. Budynek nakryty jest wysokim czterospadowym dachem poszytym słomą. Model ze ścianami wzniesionymi w konstrukcji zrębowej, posiada charakterystyczną na dla bronowickich domów konstrukcję przysłupową podtrzymującą konstrukcję dachu. Ściany budynku pokryte są polichromią w brązowo-białe pasy imitującą białkowanie. Obramienia okien i półkolistego wykroju wejścia zdobione są dekoracją o motywach kwiatowych umieszczoną na białym tle.
Model wykonany na potrzeby wystawiennictwa związanego z promocją ludowego rękodzieła artystycznego stał się zalążkiem budowanej w następnych dziesięcioleciach kolekcji modeli Muzeum Etnograficznego.
Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: