Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 6235
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Model wykonany w 1901 roku przez cieśli z Bronowic, pod kierownictwem Włodzimierza Tetmajera, przy udziale artysty malarza Antoniego Procajłowicza, na zamówienie Jerzego Warchałowskiego z okazji I Wystawy Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana w Krakowie.
Model architektoniczny w skali około 1:10 wedle tradycji wzorowany jest na chałupie Błażeja Czepca z Bronowic, uczestnika Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Więcej

Model wykonany w 1901 roku przez cieśli z Bronowic, pod kierownictwem Włodzimierza Tetmajera, przy udziale artysty malarza Antoniego Procajłowicza, na zamówienie Jerzego Warchałowskiego z okazji I Wystawy Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana w Krakowie.
Model architektoniczny w skali około 1:10 wedle tradycji wzorowany jest na chałupie Błażeja Czepca z Bronowic, uczestnika Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia drewnianą wiejską chałupę szerokofrontową o dwutraktowym układzie pomieszczeń mieszkalnych, z częścią inwentarską. Budynek nakryty jest wysokim czterospadowym dachem poszytym słomą. Model ze ścianami wzniesionymi w konstrukcji zrębowej, posiada charakterystyczną na dla bronowickich domów konstrukcję przysłupową podtrzymującą konstrukcję dachu. Ściany budynku pokryte są polichromią w brązowo-białe pasy imitującą białkowanie. Obramienia okien i półkolistego wykroju wejścia zdobione są dekoracją o motywach kwiatowych umieszczoną na białym tle.
Model wykonany na potrzeby wystawiennictwa związanego z promocją ludowego rękodzieła artystycznego stał się zalążkiem budowanej w następnych dziesięcioleciach kolekcji modeli Muzeum Etnograficznego.

Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
 

Mniej

Śmieci wysypywane za próg sąsiadów, czyli wigilijne zwyczaje Krakowiaków

Jak pisze Seweryn Udziela, w dniu wigilii Bożego Narodzenia Krakowiacy celebrowali pewne czynności, wierząc, że to one zapewnią im pomyślność w nowym roku. Jednym z nich była poranna kąpiel w wodzie, do której wrzucano srebrną monetę, zwiastującą przyszły dobrobyt. Zdrowie rodziny w nadchodzącym...

Więcej

Jak pisze Seweryn Udziela, w dniu wigilii Bożego Narodzenia Krakowiacy celebrowali pewne czynności, wierząc, że to one zapewnią im pomyślność w nowym roku. Jednym z nich była poranna kąpiel w wodzie, do której wrzucano srebrną monetę, zwiastującą przyszły dobrobyt. Zdrowie rodziny w nadchodzącym roku uzależniano od tego, kto pierwszy tego dnia przekroczy próg chaty — jeśli był to mężczyzna, domownicy mogli spać spokojnie, wierząc, że ich dom ominą wszelkie choroby, jeśli kobieta — wówczas była to zła wróżba, która oznaczała, że choroby nie opuszczą ich domu.
Dodatkowo, „Wymiecione z izby śmieci wysypują ukradkiem sąsiadowi pod próg, aby pchły, pluskwy i inne robactwo tam się przeniosły”[1].
Przed wieczerzą wigilijną głowa rodziny zapraszała wilka: „Wilcoszku, wilcoszku, siądź z nami dziś do obiadu, ale jak nie przyjdziesz dziś, to nie przychodź nigdy”[2].
Wierzono także, że przy wigilijnym stole powinna zasiadać parzysta liczba osób; nieparzysta zwiastuje śmierć jednego z domowników.

Zobacz jak wyglądała chata krakowska i z czego składało się jej wyposażenie.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

[1] S. Udziela, Krakowiacy, Kraków 1924, s. 34.
[2] Tamże, s. 35.

Mniej

Model chaty krakowskiej (bronowickiej)

Zdjęcia

Audio

Model chaty krakowskiej (bronowickiej) Opowiada: Zdzisław Mach
posłuchaj
Model chaty krakowskiej (bronowickiej) [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: