Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania przed 1916
- Miejsce powstania Rosja
- Wymiary długość: ok. 58 cm
- Numer inwentarzowy 4856/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy wojna, stroje
- Technika haft ręczny, szycie maszynowe, szycie ręczne
- Materiał satyna bawełniana, guziki
- Kolekcjoner z daru Adama Wrzoska
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi strój , Rosja , I wojna światowa , 3D , medycyna , wojsko , tkanina , więzienie , techniki zdobnicze , domena publiczna
Prezentowany obiekt to koszula jeńca rosyjskiego z 1916 roku darowana przez Adama Wrzoska (lekarza, antropologa, historyka medycyny, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego). Darczyńca jako naczelny lekarz jednego z austriackich szpitali w Krakowie, pracujący również w obozie jeńców w podkrakowskim Dąbiu, spotykał w swojej pracy żołnierzy różnych narodowości, którzy często posiadali przy sobie ubrania, pamiątki zabrane z domu.
Więcej Koszula ze stójką i długimi rękawami uszyta z czerwonej satyny bawełnianej. Na przodzie naszyty prostokątny gors ozdobiony szlakami czarnego haftu ręcznego z powtarzającym się motywem gwiazdki. Zapięcie na boku, wzdłuż gorsu.
Prezentowany obiekt to koszula jeńca rosyjskiego z 1916 roku darowana przez Adama Wrzoska (lekarza, antropologa, historyka medycyny, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego). Darczyńca, jako naczelny lekarz jednego z austriackich szpitali w Krakowie, pracujący również w obozie jeńców w podkrakowskim Dąbiu, spotykał w swojej pracy żołnierzy różnych narodowości, którzy często posiadali przy sobie ubrania, pamiątki zabrane z domu. Wrzosek dostrzegł w tej sytuacji okazję do gromadzenia kolekcji dla nowo powstałego Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Podczas toczącej się I wojny światowej udało mu się zebrać 192 „przedmioty przemysłu ludowego”. Pośród nich znajduje się prezentowana koszula z dopiętą na małej kartce, napisaną odręcznie informacją: „koszula jeńca rosyjskiego”.
Opracowanie: Ewa Rossal (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: