Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1751
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowany  obiekt to koszula jeńca rosyjskiego z 1916 roku darowana przez Adama Wrzoska (lekarza, antropologa, historyka medycyny, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego). Darczyńca jako naczelny lekarz jednego z austriackich szpitali w Krakowie, pracujący również w obozie jeńców w podkrakowskim Dąbiu, spotykał w swojej pracy żołnierzy różnych narodowości, którzy często posiadali przy sobie ubrania, pamiątki zabrane z domu.

Więcej

Koszula ze stójką i długimi rękawami uszyta z czerwonej satyny bawełnianej. Na przodzie naszyty prostokątny gors ozdobiony szlakami czarnego haftu ręcznego z powtarzającym się motywem gwiazdki. Zapięcie na boku, wzdłuż gorsu.
Prezentowany obiekt to koszula jeńca rosyjskiego z 1916 roku darowana przez Adama Wrzoska (lekarza, antropologa, historyka medycyny, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego). Darczyńca, jako naczelny lekarz jednego z austriackich szpitali w Krakowie, pracujący również w obozie jeńców w podkrakowskim Dąbiu, spotykał w swojej pracy żołnierzy różnych narodowości, którzy często posiadali przy sobie ubrania, pamiątki zabrane z domu. Wrzosek dostrzegł w tej sytuacji okazję do gromadzenia kolekcji dla nowo powstałego Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Podczas toczącej się I wojny światowej udało mu się zebrać 192 „przedmioty przemysłu ludowego”. Pośród nich znajduje się prezentowana koszula z dopiętą na małej kartce, napisaną odręcznie informacją: „koszula jeńca rosyjskiego”.

Opracowanie: Ewa Rossal (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Koszula jeńca rosyjskiego

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: