Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor nieznany
- Czas powstania XIX/XX w.
- Miejsce powstania miasto Charbin, Mandżuria, Chiny
- Wymiary długość: 42,5 cm, szerokość: konstrukcji: 27 cm
- Numer inwentarzowy 19019/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy wielokulturowość, życie codzienne, znane postaci, zaskakujące
- Technika szycie, cięcie, odlewanie
- Materiał drewno, żelazo, sztruks
- Data pozyskania 1911, dar Juliusza Szymańskiego
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Chiny , orientalizm , 3D , jeździectwo , domena publiczna
Pierwszy obiekt egzotyczny trafił do zbiorów MEK już w pierwszym roku działalności. To siodło chińskie z Charbinu, ofiarowane przez dra Juliana Juliusza Szymańskiego, lekarza okulistę z Chicago. A właściwie z Kielc, które w owym czasie znajdują się na terytorium Imperium Rosyjskiego. Do USA Szymański emigruje w obawie przez represjami jako uczestnik rewolucji 1905 roku.
Więcej Pierwszy obiekt egzotyczny trafił do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie już w pierwszym roku jego działalności. To siodło chińskie z Charbinu, ofiarowane przez dra Juliana Juliusza Szymańskiego, lekarza okulistę z Chicago. A właściwie z Kielc, które w owym czasie znajdują się na terytorium Imperium Rosyjskiego. Do USA Szymański emigruje w obawie przed represjami jako uczestnik rewolucji 1905 roku. A już w 1916 roku zostaje profesorem Uniwersytetu w Kurutybie w Brazylii, gdzie organizuje klinikę oczną i publikuje pierwszy w języku portugalskim podręcznik okulistyki (ukaże się on także w języku polskim: Okulistyka w skróceniu, 1920).
Jako autor nowatorskich metod w leczeniu jaskry, wraca do Polski i zostaje profesorem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, kierownikiem tamtejszej kliniki oraz marszałkiem senatu II RP. A jednak nie przestaje myśleć o Nowym Świecie: w 1929 roku zakłada Towarzystwo Polsko-Brazylijskie, a od 1950 roku ponownie mieszka w Brazylii, gdzie do dziś żyją jego potomkowie.
Konstrukcja drewniana, pokrycie sztruksowe, strzemiona żelazne, popręgi ze sznurków.
Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: