Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1526
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Pierwszy obiekt egzotyczny trafił do zbiorów MEK już w pierwszym roku działalności. To siodło chińskie z Charbinu, ofiarowane przez dra Juliana Juliusza Szymańskiego, lekarza okulistę z Chicago. A właściwie z Kielc, które w owym czasie znajdują się na terytorium Imperium Rosyjskiego. Do USA Szymański emigruje w obawie przez represjami jako uczestnik rewolucji 1905 roku.

Więcej

Pierwszy obiekt egzotyczny trafił do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie już w pierwszym roku jego działalności. To siodło chińskie z Charbinu, ofiarowane przez dra Juliana Juliusza Szymańskiego, lekarza okulistę z Chicago. A właściwie z Kielc, które w owym czasie znajdują się na terytorium Imperium Rosyjskiego. Do USA Szymański emigruje w obawie przed represjami jako uczestnik rewolucji 1905 roku. A już w 1916 roku zostaje profesorem Uniwersytetu w Kurutybie w Brazylii, gdzie organizuje klinikę oczną i publikuje pierwszy w języku portugalskim podręcznik okulistyki (ukaże się on także w języku polskim: Okulistyka w skróceniu, 1920).
Jako autor nowatorskich metod w leczeniu jaskry, wraca do Polski i zostaje profesorem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, kierownikiem tamtejszej kliniki oraz marszałkiem senatu II RP. A jednak nie przestaje myśleć o Nowym Świecie: w 1929 roku zakłada Towarzystwo Polsko-Brazylijskie, a od 1950 roku ponownie mieszka w Brazylii, gdzie do dziś żyją jego potomkowie.
Konstrukcja drewniana, pokrycie sztruksowe, strzemiona żelazne, popręgi ze sznurków.

Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Siodło chińskie z Charbinu

Zdjęcia

Powiązania

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: