Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1500
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kurtka uszyta z wyprawionych skór ryb morskich jako odzież ochronna dla aleuckiego dziecka. Kurtki-peleryny ze skór rybich, jak również wykonane z jelit ssaków morskich zakładano na odzież wykonaną ze skór fok lub reniferów. Chroniły one przed wodą i wiatrem, stanowiąc niezbędny ekwipunek podczas wypraw na polowanie na foki. Skóry rybie, odpowiednio spreparowane i natłuszczone, zszywano za pomocą ścięgien lub rzemieni.

Więcej

Kurtka dziecięca ze skór rybich — odzież ochronna noszona przez Aleutów, gr. etn. Aleuci, Rosja, Wyspy Komandorskie

Kurtka uszyta z wyprawionych skór ryb morskich jako odzież ochronna dla aleuckiego dziecka. Kurtki-peleryny ze skór rybich, jak również wykonane z jelit ssaków morskich zakładano na odzież wykonaną ze skór fok lub reniferów. Chroniły one przed wodą i wiatrem, stanowiąc niezbędny ekwipunek podczas wypraw na polowanie na foki. Skóry rybie, odpowiednio spreparowane i natłuszczone, zszywano za pomocą ścięgien lub rzemieni. Odzież ta, potocznie nazywana anorakiem lub parką, cechowała się dużą wytrzymałością i trwałością, o czym świadczy fakt, że pomimo upływu ponad 120 lat od momentu jej wykonania, nadal zachowuje swe właściwości.
Obiekt jest przykładem rzemiosła Aleutów, rdzennej ludności Wysp Aleuckich (obecnie USA) i Wysp Komandorskich (4 wyspy, w tym Wyspa Beringa i Wyspa Miedziana, należące do Rosji). Aleuci, blisko spokrewnieni z Inuitami (Eskimosami), trudnili się polowaniem na foki, którą to umiejętność opanowali do perfekcji. Ich egzystencja oparta tylko na myślistwie, zwłaszcza na terenach rosyjskich, już w XIX wieku pozostawała zagrożona. Również kultura ulegała znaczącej dezintegracji, pojawiały się bowiem coraz częściej importowane materiały, przedmioty i… alkohol.
Zauważył to Benedykt Dybowski, słynny polski zoolog, wieloletni zesłaniec na Syberię po powstaniu styczniowym, a jednocześnie wybitny badacz Kraju Zabajkalskiego (dawnej Daurii), Kamczatki i Wysp Komandorskich. Na początku lat 80. XIX wieku, zatrudniony przez rząd rosyjski na stanowisku lekarza okręgowego dla Kamczatki i Wysp Komandorskich, prowadził badania wśród Aleutów. Pomagał im w życiu codziennym, niosąc niezbędną medyczną pomoc, a jednocześnie próbując polepszyć ich egzystencję. W tym celu doprowadził do wysłania na Wyspy Komandorskie reniferów, których hodowla miała poprawić egzystencję Aleutów. Dybowski dostrzegał, ginącą już wówczas, unikatową kulturę Aleutów. Aby zachować dla potomnych to, co z niej ocalało, postanowił zgromadzić reprezentatywną kolekcję przedmiotów, które wykorzystywali w codziennej egzystencji. Znalazły się wśród niej narzędzia, broń, elementy strojów, a także liczne modele wykonane przez Aleutów na zlecenie Dybowskiego, który już wówczas (!) myślał o stworzeniu z nich ekspozycji muzealnej.
Unikatowa kurtka ze skór rybich, podobnie jak wiele innych przedmiotów zgromadzonych przez Benedykta Dybowskiego, nim stała się muzealnym eksponatem, ponad 120 lat temu należała do jednego z aleuckich dzieci. O jej wartości niech świadczy też fakt, że nie tylko jest przykładem dawnej, zapomnianej kultury materialnej, lecz wraz z innymi obiektami z Wysp Komandorskich stanowi ślad istniejącej tam niegdyś społeczności. Dziś bowiem, po ponad 100 latach od czasów misji Dybowskiego, Wyspa Miedziana pozostaje bezludna, a na Wyspie Beringa żyją już tylko potomkowie Aleutów zmieszani z ludnością napływową.
 
Wyspy Komandorskie, opis i zdjęcie w folderze „Rzeczy Pierwsze” 1885, 24212/MEK, kolekcja Benedykta Dybowskiego

Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kurtka z rybiej skóry, aleucka

Zdjęcia

Powiązania

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: