Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2324
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Prezentowana ikona z przedstawieniem Chrystusa Ukrzyżowanego, Matką Boską z Dzieciątkiem i Św. Mikołaja, stanowi dar Heleny Dąbczańskiej dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Helena Dąbczańska to słynna lwowska kolekcjonerka inkunabułów, rycin, książek, rysunków, tkanin, mebli; właścicielka prywatnego muzeum urządzonego we własnej willi i gospodyni niedzielnych poranków artystycznych, na których gościli przedstawiciele lwowskiej elity przełomu XIX i XX wieku.

Więcej

Prezentowana ikona z przedstawieniem Chrystusa Ukrzyżowanego, Matką Boską z Dzieciątkiem i Św. Mikołaja, stanowi dar Heleny Dąbczańskiej dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Helena Dąbczańska to słynna lwowska kolekcjonerka inkunabułów, rycin, książek, rysunków, tkanin, mebli; właścicielka prywatnego muzeum urządzonego we własnej willi i gospodyni niedzielnych poranków artystycznych, na których gościli przedstawiciele lwowskiej elity przełomu XIX i XX wieku. A przy tym wielka entuzjastka Huculszczyzny. W jej kolekcji znajdują się fragmenty strojów, tkaniny, biżuteria, ceramika, przedmioty użytkowe, ale przeważają przedmioty związane ze sztuką i liturgią cerkiewną: fragmenty ikonostasów, świeczniki, krzyże, ikony. Często uratowane od zniszczenia, zakupione z ukraińskich świątyń części wystroju, które uznano za niepotrzebne i zamierzano wymienić na nowe. W latach 1911—1935 ofiarowała Muzeum Etnograficznemu w Krakowie ponad 400 obiektów — piękną i niepowtarzalną kolekcję sztuki ludowej i rzemiosła z Huculszczyzny i Pokucia.

W centrum obrazu znajduje się przedstawienie Chrystusa na krzyżu, które zasadniczo dzieli obraz na dwie części. Zbawiciel ukazany jest jako umarły, o delikatnie wygiętej sylwetce, ciało zaś z silnie uwypuklonymi śladami męki, broczącymi krwią. W lewej części obrazu znajduje się całopostaciowe przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwróconej w prawo. W lewej części obrazu św. Mikołaj w stroju biskupa wschodniego. Postacie ukazane na jednolitym, niebieskim tle, wypełnionym ukwieconą wicią roślinną. W pośrodku obrazu, po prawej stronie pionowej belki krzyża napis: „Dnia/ 23/ Augusty/ Roku/ 1815”.

Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
 

Mniej

Ikona „Chrystus na krzyżu”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: