Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1911
- Miejsce powstania Skawina, Polska
- Wymiary wysokość: 107 cm, długość: 172 cm, szerokość: 99 cm, głębokość: 21 cm
- Numer inwentarzowy 1/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy życie codzienne, wieś, namalowane
- Technika malowanie, stolarka, cięcie
- Materiał drewno
- Data pozyskania 1911
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Kraków , meble , sztuka ludowa , Krakowiacy , życie codzienne , 3D plus , domena publiczna
Wykonane z miękkiego drewna łóżko krakowskie nosi numer 1 w kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie – to pierwszy obiekt, który zapoczątkował muzealną kolekcję.
Rzeczy pierwsze, czyli jakie? Podstawowe, fundamentalne, założycielskie? Pierwszorzędne, pierwszoplanowe, najważniejsze, najbardziej potrzebne? A może najstarsze, najgłębiej schowane, zapomniane?
Wykonane z miękkiego drewna łóżko krakowskie nosi numer 1 w kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie — to pierwszy obiekt, który zapoczątkował muzealną kolekcję.
Rzeczy pierwsze, czyli jakie? Podstawowe, fundamentalne, założycielskie? Pierwszorzędne, pierwszoplanowe, najważniejsze, najbardziej potrzebne? A może najstarsze, najgłębiej schowane, zapomniane? Jakie dzisiaj budzą uczucia, skojarzenia, emocje?
Znajdą się tu przedmioty powszedniego użytku, tak zwyczajne, że niemal niezauważalne i rzeczy przenoszące nas do innej rzeczywistości: teatru, zabawy, święta, sacrum. Okazy przywożone z dalekiego świata i pochwycone fragmenty bliskiej codzienności.
Każdy przedmiot jest punktem wyjścia do opowieści. O odwadze wyobraźni, naukowych pasjach, podróżach, odkryciach, dalekich wyprawach... O wojennych tułaczkach, zesłaniach, przymusowej emigracji... O społecznych zrywach, modach panujących na elitarnych salonach, fascynacji sztuką, zauroczeniu formą rzeczy wyjątkowych i powszechnych. O pokonywaniu własnych słabości, zmaganiach z przeciwnościami losu, niesieniu pomocy, filantropii i staraniach, by skrzeczącą rzeczywistość zmienić. O ciekawości świata, odkrywaniu jego różnorodności, inspirujących spotkaniach otwierających nowe horyzonty i trosce o zachowanie rozmaitych świadectw naszego życia.
To chyba dobry początek historii o powstaniu Muzeum Etnograficznego w Krakowie...
Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: