Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2030
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Tron, dekoracyjny fotel (atrybut władzy i dostojeństwa) z drewna hebanowego, składający się z 6 elementów łączonych kołkami. Siedzisko, elementy oparcia oraz podnóżka wykonane ze sznurka plecionego z liści palmowych. Elementy zdobnicze znajdujące się na zwieńczeniu oparcia wykonane techniką inkrustacji kością słoniową.

Więcej

Tron, dekoracyjny fotel (atrybut władzy i dostojeństwa) z drewna hebanowego, składający się z 6 części łączonych kołkami. Siedzisko, elementy oparcia oraz podnóżka wykonane ze sznurka plecionego z liści palmowych. Dekoracje znajdujące się na zwieńczeniu oparcia wykonane zostały techniką inkrustacji kością słoniową. Zewnętrzne krawędzie oparcia oraz podnóżka ozdobione drewnianymi rzeźbami w postaci kulek.
Obiekt wykonany przed 1900 rokiem na Zanzibarze lub na wybrzeżu ówczesnej Tanganiki (obecnej Tanzanii) na zlecenie bogatej rodziny kupieckiej z Zanzibaru lub lokalnego przywódcy arabskiego — „sułtana”. Nie wykluczone, że tego typu insygnium posługiwali się również przywódcy zislamizowanej, afrykańskiej ludności wyspy.
Tron wykorzystywany był podczas ceremonii (na przykład ślubów, oficjalnych wizyt), miał podkreślać dystynkcję właściciela, bogactwo i wysoką pozycję społeczną. To obiekt unikatowy, rzadko spotykany w kolekcjach muzealnych zarówno w Afryce (według danych przekazanych w 1965 roku przez ofiarodawcę dra Stanisława Znatowicza, w ówczesnej Kenii i Tanzanii w kolekcjach muzealnych i prywatnych zachowało się zaledwie kilka tego typu tronów), jak i w Europie. Wraz z zanikiem potęgi Zanzibaru trony tego typu przestały być wykonywane, a ich miejsce zajęły bardziej powszednie wyroby stolarskie (na przykład krzesła i stołki).

Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Tron z Zanzibaru

Zdjęcia

Powiązania

Ćwiczenia

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: