Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor nieznany
- Czas powstania 2. poł. XIX w.
- Miejsce powstania Tanzania, wyspa Zanzibar
- Wymiary wysokość: ogółem: ok. 122 cm, szerokość: siedziska: 52 cm
- Numer inwentarzowy 31135/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Dostępność zbiory pozaeuropejskie Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy władza, wyrzeźbione, zaskakujące
- Technika stolarka, inkrustacja, wyplatanie
- Materiał drewno, kość słoniowa, sznurek z liści palmowych
- Kolekcjoner dr Stanisław Znatowicz
- Data pozyskania 1965, dar dra Stanisława Znatowicza
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi ceremonia , władza , meble , insygnia , 3D , domena publiczna
Tron, dekoracyjny fotel (atrybut władzy i dostojeństwa) z drewna hebanowego, składający się z 6 elementów łączonych kołkami. Siedzisko, elementy oparcia oraz podnóżka wykonane ze sznurka plecionego z liści palmowych. Elementy zdobnicze znajdujące się na zwieńczeniu oparcia wykonane techniką inkrustacji kością słoniową.
Więcej Tron, dekoracyjny fotel (atrybut władzy i dostojeństwa) z drewna hebanowego, składający się z 6 części łączonych kołkami. Siedzisko, elementy oparcia oraz podnóżka wykonane ze sznurka plecionego z liści palmowych. Dekoracje znajdujące się na zwieńczeniu oparcia wykonane zostały techniką inkrustacji kością słoniową. Zewnętrzne krawędzie oparcia oraz podnóżka ozdobione drewnianymi rzeźbami w postaci kulek.
Obiekt wykonany przed 1900 rokiem na Zanzibarze lub na wybrzeżu ówczesnej Tanganiki (obecnej Tanzanii) na zlecenie bogatej rodziny kupieckiej z Zanzibaru lub lokalnego przywódcy arabskiego — „sułtana”. Nie wykluczone, że tego typu insygnium posługiwali się również przywódcy zislamizowanej, afrykańskiej ludności wyspy.
Tron wykorzystywany był podczas ceremonii (na przykład ślubów, oficjalnych wizyt), miał podkreślać dystynkcję właściciela, bogactwo i wysoką pozycję społeczną. To obiekt unikatowy, rzadko spotykany w kolekcjach muzealnych zarówno w Afryce (według danych przekazanych w 1965 roku przez ofiarodawcę dra Stanisława Znatowicza, w ówczesnej Kenii i Tanzanii w kolekcjach muzealnych i prywatnych zachowało się zaledwie kilka tego typu tronów), jak i w Europie. Wraz z zanikiem potęgi Zanzibaru trony tego typu przestały być wykonywane, a ich miejsce zajęły bardziej powszednie wyroby stolarskie (na przykład krzesła i stołki).
Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: