Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2406
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Na profilowanej podstawie z otworami na drążki, dwa obrazy malowane na desce w profilowanej ramie, ujęte po bokach falistą wstęgą. Górną, wyciętą faliście krawędź wieńczy krzyżyk. Feretron pomalowano farbą olejną koloru kobaltowego.

Więcej

Na profilowanej podstawie z otworami na drążki, dwa obrazy malowane na desce w profilowanej ramie, ujęte po bokach falistą wstęgą. Górną, wyciętą faliście krawędź wieńczy krzyżyk. Feretron pomalowano farbą olejną koloru kobaltowego, prócz części, na której były zamontowane obrazy. Wizerunek Matki Boskiej przedstawionej frontalnie w głową zwróconą w 3/4. Maria odziana w ciemnokobaltową szatę z zielonym wykończeniem dekoltu i cynobrowy płaszcz. Suknia ozdobiona na wysokości ramion i wokół mankietów rzędem pereł. Wokół szyi trzy rzędy korali. Głowę okrywa biały, krótki welon, spod którego spływają jasnobrązowe włosy. Twarz o jasnej karnacji, rysy namalowano brązową linią. Głowę otacza żółto-oliwkowa aureola z brązowym konturem, a także białymi prostymi i falistymi promieniami. Matka Boska dłońmi wskazuje na znajdujące się na jej piersi cynobrowe serce otoczone perłami, na tle żółto-oliwkowej aureoli z białymi promieniami. Tło wizerunku niebieskie. Wokół głowy Matki Boskiej wykonano metodą stempelkową po pięć kwiatów (gwiazd), z cynobrowych rombów i białych kropek. Jezus w ujęciu frontalnym, z głową zwróconą w 3/4. Odziany w cynobrową szatę w drobne żółto-białe kwiaty, z szerokim żółto-oliwkowym obszyciem dekoltu, wykończonym białą koronką. Ramiona i plecy okrywa ciemnokobaltowy płaszcz o białych konturach dekorowanych perłami, ozdobiony stylizowanymi kwiatami z kropek odbitych stempelkiem. Jezus wskazuje na znajdujące się pośrodku piersi gorejące, cynobrowe serce otoczone białymi kropkami, ujęte żółto-oliwkową okrągłą aureolą, z białymi promieniami. Jego zarost i włosy opadające na ramiona są jasnobrązowe. Twarz o jasnej karnacji, rysy naszkicowane cienką brązową linią. Głowę i ramiona otacza żółto-oliwkowy nimb o cynobrowym konturze, wypełniony zygzakowatymi promieniami. Całość otaczają białe promienie oraz okrągłe cynobrowe róże z ciemnozielonymi listkami i gałązkami z białych kropek. Tło wizerunku niebieskie. 

Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Przenośny tron

Feretron oznacza z gr. pheretron — nosze (łac. feretrum ‒ nosze, mary, katafalk), gdyż były to właśnie nosze, często z drążkami służące już w starożytnej Grecji do noszenia figur bóstw.
Feretronem  nazywany jest szczególny rodzaj obrazów lub rzeźb z przedstawieniami świętych, ustawionych na podstawie, których używano niegdyś w procesji podczas uroczystości kościelnych, a także jako przenośne ołtarze w trakcie pielgrzymek.

Więcej

Feretron oznacza z gr. pheretron — nosze (łac. feretrum ‒ nosze, mary, katafalk), gdyż były to właśnie nosze, często z drążkami służące już w starożytnej Grecji do noszenia figur bóstw.
Feretronem  nazywany jest szczególny rodzaj obrazów lub rzeźb z przedstawieniami świętych, ustawionych na podstawie, których używano niegdyś w procesji podczas uroczystości kościelnych, a także jako przenośne ołtarze w trakcie pielgrzymek.
W Polsce, w odróżnieniu od Europy Zachodniej, dominowały feretrony w postaci obrazów i płaskorzeźb umieszczonych na specjalnej podstawie, do której wkładano drewniane drążki służące do noszenia.
W okresie średniowiecza własne feretrony, podobnie jak chorągwie i sztandary, posiadały bractwa i cechy rzemieślników. Obecnie feretrony należą najczęściej do stowarzyszeń i kół działających przy parafiach. 

Opracowanie: Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz feretrony w kolekcji Wirtualnych Muzeów Małopolski:
Feretron przedstawiający „Serce Matki Boskiej” oraz „Serce Jezusa”
Feretron drewniany
Feretron przedstawiający św. Annę Samotrzecią i Chrystusa w koronie

Mniej

Feretron przedstawiający „Serce Matki Boskiej” oraz „Serce Jezusa”

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: