Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1650?
- Miejsce powstania Anielów, pow. garwoliński, mazowieckie
- Wymiary wysokość: całości: 250 cm; figury: 90 cm
- Numer inwentarzowy 34532/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy religijność, wieś, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie, cięcie
- Materiał drewno lipowe, drewno sosnowe
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Chrystus Frasobliwy , rzeźba , Chrystus , kapliczka , tradycja , sztuka ludowa , 3D , sztuka sakralna , ikonografia , barok , 3D plus , domena publiczna
Do 1968 roku kapliczka stała przy wiejskiej drodze. Jej zasadniczą część wykonano z grubego sosnowego pnia, zaś samą figurę Frasobliwego — z drewna lipowego. Szczyt kapliczki tworzy spadzisty daszek, który od przodu opiera się na dwóch kolumnach. Obecnie zachowała się jedynie część słupa. Chrystus Frasobliwy ukazany został jako Chrystus Król, o czym świadczy zwieńczająca głowę korona królewska, a nie cierniowa.
WięcejDo 1968 roku kapliczka stała przy wiejskiej drodze. Jej zasadniczą część wykonano z grubego sosnowego pnia, zaś samą figurę Frasobliwego — z drewna lipowego. Szczyt kapliczki tworzy spadzisty daszek, który od przodu opiera się na dwóch kolumnach. Obecnie zachowała się jedynie część słupa. Chrystus Frasobliwy ukazany został jako Chrystus Król, o czym świadczy zwieńczająca głowę korona królewska, a nie cierniowa. Chrystus opiera głowę na prawej dłoni, plecy ma okryte płaszczem. Na frontowej ścianie znajduje się napis, który jest fragmentem popularnej do dziś pieśni suplikacyjnej: „Święty Jezu, święty i mocny, święty a nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami. Dnia 1 maja 1650”. Data wskazuje, że kapliczka należy do najstarszych tego typu zabytków w Polsce.
Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: