Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor nieznany
- Czas powstania XIX w.
- Miejsce powstania Polska
- Wymiary wysokość: 87,5 cm
- Numer inwentarzowy 65023/mek
- Muzeum Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Tematy religijność, wieś, wyrzeźbione
- Technika rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
- Materiał drewno
- Prawa do obiektu Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi rzeźba , Matka Boska , tradycja , sztuka ludowa , 3D , sztuka sakralna , 3D plus , domena publiczna
Pierwowzorem ludowych rzeźb Matki Boskiej Skępskiej była gotycka figurka przedstawiająca Marię Służebnicę w Świątyni znajdująca się w kościele Bernardynów w Skępem koło Torunia. Legendarny początek sanktuarium wiązany jest z 1495 rokiem, kiedy ufundowano kościół w miejscu pojawienia się niezwykłej, jaśniejącej postaci.
Więcej Pierwowzorem ludowych rzeźb Matki Boskiej Skępskiej była gotycka figurka przedstawiająca Marię Służebnicę w Świątyni znajdująca się w kościele Bernardynów w Skępem koło Torunia. Legendarny początek sanktuarium wiązany jest z 1495 rokiem, kiedy ufundowano kościół w miejscu pojawienia się niezwykłej, jaśniejącej postaci. Figurę Matki Boskiej miała ofiarować świątyni jako wotum za uzdrowienie Katarzyna, córka kasztelana kruszwickiego Mikołaja Kościeleckiego. Rzeźbę uznaną za cudowną koronowano w 1755 roku. Jej kopie stanowiły rodzaj dewocyjnej pamiątki nabywanej przez pielgrzymów odwiedzających Skępe.
Rzeźba ukazuje smukłą sylwetkę Madonny ubranej w złoty płaszcz bogato zdobiony ornamentem roślinnym. Na wysokości piersi widoczne są małe dłonie złożone do modlitwy. Twarz Matki Boskiej o naturalnej karnacji wyraża skupienie. Oczy ma zamknięte, jej długie włosy opadają na plecy. Na głowie widnieje korona złożona z sześciu kabłąków.
Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: