Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2106
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba stanowi unikat, jeśli chodzi o przedstawienia Madonny z Dzieciątkiem w sztuce ludowej z terenu Kurpiowszczyzny.

Więcej

Rzeźba, wykonana z jednego kawałka drewna, ukazuje Matkę Boską z Dzieciątkiem. Madonna stoi wyprostowana, ubrana jest w długą, fałdzistą suknię przewiązaną w pasie, spod której wystają obute stopy. Z prawego ramienia zwisa przerzucona przez nie poła płaszcza. Głowę i plecy okrywają długie włosy, zygzakowate po bokach. Głowę Madonny zdobi masywna korona. Spoczywające na lewym ramieniu Marii Dzieciątko Jezus ubrane jest w długą sukienkę. Jego głowę z włosami do ramion otacza pionowa, ryzowana aureola. W prawej dłoni Dzieciątka widnieje wgłębienie po niezachowanym atrybucie. Obie sylwetki są nieproporcjonalne, o dużych owalnych głowach.

Rzeźba stanowi unikat, jeśli chodzi o przedstawienia Madonny z Dzieciątkiem w sztuce ludowej z terenu Kurpiowszczyzny.

Opracowanie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba „Matka Boska z Dzieciątkiem” z Kurpiowszczyzny

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: