Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor trampki firmy Superga
- Czas powstania XX w.
- Wymiary długość: 29,5 cm
- Rozmiar 44
- Muzeum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
- Tematy zdrowie, znane postaci
- Materiał guma
- Prawa do obiektu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Jan Paweł II , buty , góry , Karol Wojtyła , 3D , domena publiczna , sport
Trampki — zwykle są atrybutem dziecięcych zabaw, jednak te, które znajdują się w zbiorach WMM są duże (rozmiar 44!). Sądząc po stanie zachowania, służyły Karolowi Wojtyle w wielu wędrówkach.
Miłość do sportu zaszczepił w Karolu jego starszy o 14 lat brat Edmund, który grał w drużynie piłkarskiej.
Trampki — zwykle są atrybutem dziecięcych zabaw, jednak te, które znajdują się w zbiorach WMM są duże (rozmiar 44!). Sądząc po stanie zachowania, służyły Karolowi Wojtyle w wielu wędrówkach.
Miłość do sportu zaszczepił w Karolu jego starszy o 14 lat brat Edmund, który grał w drużynie piłkarskiej. Karol często towarzyszył mu, ale ze względu na różnicę wieku nie mógł biegać po boisku. Starszy brat stawiał go na bramce. W archiwum Muzeum zachowała się fotografia drużyny, na której wśród prawie dwudziestolatków stoi też mały Karol.
Piłka, pływanie, piesze wędrówki i narty — pierwsze wadowickie doświadczenia zaowocowały jednym z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków papieża — w białej sutannie na górskim szlaku. Stąd tak wiele w zbiorach WMM śladów sportowych i górskich fascynacji.
Wśród relacji osób, które znały Karola Wojtyłę jeszcze w czasach krakowskich, można znaleźć opowieści o jego skromności i nieprzywiązywaniu wagi do rzeczy (podarte, schodzone buty).
Same trampki (choć nie wiadomo, czy te) towarzyszyły Wojtyle w wielu ważnych wydarzeniach — 4 lipca 1958 roku, wezwany przez kardynała Wyszyńskiego, przerwał spływ kajakowy i stawił się w kurii w... podartych trampkach. Powodem spotkania był list zawierający dyspozycję papieża Piusa XII, który mianował Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym Krakowa.
Opracowanie: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: