Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XX w.
- Muzeum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
- Tematy religijność, znane postaci
- Materiał wełna, pasmanteria
- Prawa do obiektu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Jan Paweł II , Karol Wojtyła , tradycja , 3D , audiodeskrypcja , tkanina , kościół , domena publiczna
Szkaplerz, którego tradycja sięga XIII wieku, to z jednej strony przywilej, z drugiej — zobowiązanie. Ktoś, kto go przyjmuje, praktykując wedle zaleceń nabożeństwo (za sprawą Jana XXII, który ogłosił „przywilej sobotni”), otrzymuje obietnicę tego, że w pierwszą sobotę po śmierci zostanie wybawiony...
Więcej Szkaplerz, którego tradycja sięga XIII wieku, to z jednej strony przywilej, z drugiej – zobowiązanie. Ktoś, kto go przyjmuje, praktykując wedle zaleceń nabożeństwo (za sprawą Jana XXII, który ogłosił „przywilej sobotni”), otrzymuje obietnicę tego, że w pierwszą sobotę po śmierci zostanie wybawiony z czyśćca. Katolicy wierzą, że noszenie szkaplerza i modlitwa zapewniają także szczególną opiekę Maryi.
Szkaplerz, który można też zastąpić medalikiem, powinien być zdejmowany tylko do kąpieli. Jeśli ulegnie zniszczeniu, należy go spalić i przyjąć nowy (podobnie jak w przypadku innych poświęconych przedmiotów — między innymi obrazków z wizerunkami świętych — nie można go wyrzucić).
Jak pisał Jan Paweł II w jednym z listów apostolskich, również w przypadku osób świeckich jest on rodzajem habitu (wyznacza kierunek postępowania, przypomina o zobowiązaniu, które realizuje się w codziennej praktyce przystępowania do sakramentów i pomagania innym).
Szkaplerz, który można zobaczyć w Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, to pierwszy szkaplerz Karola Wojtyły — przyjął go (według różnych źródeł) jako 8- lub 10-letni chłopiec.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: