Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XX w.
- Wymiary wysokość: 67,5 cm, szerokość: 42,5 cm
- Muzeum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
- Tematy sfotografowane, znane postaci
- Materiał drewno, szkło, papier
- Prawa do obiektu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
- Prawa do wizerunków cyfrowych © wszystkie prawa zastrzeżone, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi Jan Paweł II , portret , Karol Wojtyła , rodzina , 2D , fotografia , © wszystkie prawa zastrzeżone
Portrety najbliższych (w tym Emilii Wojtyły) wisiały na ścianie wadowickiego mieszkania, potem trafiły na ul. Tyniecką 10, na której Karol Wojtyła, po zdaniu matury, zamieszkał wraz z ojcem. Były niemymi świadkami traumatycznych wydarzeń. Karol, wracając pewnego dnia do domu, znalazł ciało swojego ojca — o tym doświadczeniu bardzo trudno było mu wrócić do mieszkania.
Więcej Portrety najbliższych (w tym Emilii Wojtyły) wisiały na ścianie wadowickiego mieszkania, potem trafiły na ul. Tyniecką 10, na której Karol Wojtyła, po zdaniu matury, zamieszkał wraz z ojcem. Były niemymi świadkami traumatycznych wydarzeń. Karol, wracając pewnego dnia do domu, znalazł ciało swojego ojca — o tym doświadczeniu bardzo trudno było mu wrócić do mieszkania.
Zrobił to dopiero za namową Mieczysława Kotlarczyka — nauczyciela języka polskiego, który zaszczepił w nim pasję teatralną. Kotlarczyk, po wywiezieniu dwóch członków jego rodziny do obozu koncentracyjnego, uciekł z Wadowic, przyjeżdżając do Krakowa. Karol zaproponował mu, by wraz z rodziną zamieszkali na Tynieckiej. Kotlarczyk zgodził się, pod warunkiem że Karol wróci tam razem z nimi.
Dzięki Kotlarczykom do kolekcji Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II trafiły nie tylko portrety, lecz także meble, które zostały przewiezione z Wadowic (w tym stolik i etażerka, które do dziś można zobaczyć na ekspozycji wadowickiego muzeum).
Karol Wojtyła senior był wojskowym. Po odejściu żony przejął wszystkie obowiązki związanie z prowadzeniem domu i wychowaniem synów. W archiwum muzeum można oglądać m.in. fotografię małego Karola i Edmunda ubranych w płaszczyki uszyte z wojskowego płaszcza ich ojca.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: