Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1920
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Karol Wojtyła pisał w swoim życiorysie:
Wojna przeszkodziła mi w kontynuacji tych studiów [filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim], a warunki życiowe w czasie okupacji spowodowały, że w latach 1940–44 pracowałem jako robotnik fizyczny w Zakładach «Solvay» w Borku Fałęckim k. Krakowa...

Więcej

Karol Wojtyła pisał w swoim życiorysie:
Wojna przeszkodziła mi w kontynuacji tych studiów [filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim], a warunki życiowe w czasie okupacji spowodowały, że w latach 1940–44 pracowałem jako robotnik fizyczny w Zakładach «Solvay» w Borku Fałęckim k. Krakowa. Ta praca uchroniła mnie od wywozu na roboty do Niemiec, a równocześnie umożliwiła mi nawiązanie od października 1942 r. kontaktu z tajnym nauczaniem na Wydz. Teolog. U.J. w Krakowie.
W zakładach Solvay Wojtyła pracował najpierw w kamieniołomie, potem w oczyszczalni wody. To własnie wtedy zostawił swojemu koledze wiadomość na sączku laboratoryjnym, prosząc go o podjęcie swojego wynagrodzenia.
„WP Gőrlich
Szanowny Panie Edwardzie!
Byłem wczoraj u Pana i prosiłem Pańskiej (—o ile się nie mylę) Mamy, aby Pan zechciał podjąć moją wypłatę. W tej chwili jednakże przypominam się Panu z moją prośbą (mając na względzie ułomność umysłu ludzkiego, który łacno zapomina). Jeśli Pan weźmie moją wypłatę, to może zechce Pan ją wręczyć albo młodemu Zakrzewskiemu, który pracuje w warsztacie (do 13) albo też zostawić ją zmianowemu w laboratorium, po południu, to sobie o 22 odbiorę od niego.
Wojtyła”.
Sączek trafił do kolekcji Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II 18 maja 1984 roku za sprawą adresata listu prof. dra Edwarda Gőrlicha. Profesor wspominał po latach, że do obowiązków Wojtyły należało noszenie odczynników niezbędnych do zmiękczania wody, która trafiała do kotłów zakładowej elektrowni — w tym wody wapiennej (transportowanej w wiadrach na nosidłach), a także worków z fosforanem sodu i sodą. Pracę tę wykonywał on zwykle na nocną zmianę, co uniemożliwiało mu pobranie wynagrodzenia osobiście.
Warto wspomnieć także nazwiska Prezesa Solvaya — Kułakowskiego, który zatrudniając młodych intelektualistów (w tym Wojtyłę) w zakładowym laboratorium, uratował życie wielu z nich. Wszystko to było możliwe także dzięki zabiegom dyrektora krakowskich zakładów — dra Fohla, który opłacał gestapo w zamian za cichą zgodę na stosowanie takiej polityki personalnej.

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Różne twarze papieża

Andrzej Jawień, A.J., Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień − co łączy te nazwiska z osobą Karola Wojtyły? Młody duchowny, ale też poeta i autor dramatów, często tworzył do szuflady, nieliczne teksty publikując pod wybranymi pseudonimami. Jak pisze Marek Skwarnicki w przedmowie do wydania Poezji, dramatów i szkiców (Kraków 2004), początkowo sądzono, że źródłem pierwszego przybranego nazwiska była powieść Niebo w płomieniach Jana Parandowskiego, której Jawień był głównym bohaterem.

Więcej

Andrzej Jawień, A.J., Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień − co łączy te nazwiska z osobą Karola Wojtyły? Młody duchowny, ale też poeta i autor dramatów, często tworzył do szuflady, nieliczne teksty publikując pod wybranymi pseudonimami.
Jak pisze Marek Skwarnicki w przedmowie do wydania Poezji, dramatów i szkiców (Kraków 2004), początkowo sądzono, że źródłem pierwszego przybranego nazwiska była powieść Niebo w płomieniach Jana Parandowskiego, której Jawień był głównym bohaterem.
Później ustalono, że jest to rodzinne nazwisko jednego z parafian w Niegowici, w której Karol Wojtyła był wikariuszem po złożeniu święceń kapłańskich.
Stanisław Andrzej Gruda pojawił się w okresie kardynalskim Karola Wojtyły, przy okazji składania w Wydawnictwie Znak rękopisu Promieniowania ojcostwa.
Po wyborze na papieża utwory Wojtyły ukazywały się drukiem w tłumaczeniu na wiele języków, on sam na 24 lata zamilkł jako poeta. W 2003 roku ogłosił jedynie medytacje Tryptyk rzymski.

Opracowanie: Anna Berestecka (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Zobacz:
Pamiętnik z wpisem Karola Wojtyły
 

Mniej

List Karola Wojtyły na sączku laboratoryjnym

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: