Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2202
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kombinezon lotniczy wykonany z brązowej satyny na watolinie, zapinany z przodu na metalowy suwak. Nogawice od stanu do dolnych krawędzi i z boku zapinane na metalowe suwaki. W okolicy kroku, po lewej stronie wszyta kieszeń wewnętrzna zapinana pionowo na klapę. Na lewym rękawie na wysokości łokcia...

Więcej

Kombinezon lotniczy został wykonany z brązowej satyny na watolinie, zapinany z przodu na metalowy suwak. Nogawice od stanu do dolnych krawędzi i z boku zapinane są na metalowe suwaki. W okolicy kroku, po lewej stronie wszyto kieszeń wewnętrzną zapinaną pionowo na klapę. Na lewym rękawie na wysokości łokcia naszyto brytyjską odznakę stopnia podoficera RAF (Royal Air Force).
Kombinezon należał do lotnika z 34. Dywizjonu SAAF, Sgt Ronalda Pithra, który odbywał lot ze zrzutem dla AK (placówka Cekinia 202 — Końskie) na samolocie Liberator EW250 z 34. Dywizjonu Południowoafrykańskich Sił Powietrznych. Samolot został zestrzelony w nocy 16/17 października 1944 roku. Zginęli: Lt Cullingwort — pilot, Lt Franklin — pilot, McLeod — nawigator, Lt Ray–Howett — radiotelegrafista, Sgt Speed — bombardier, Sgt Richmong — strzelec, Sgt Bowden — strzelec. Z ośmioosobowej załogi uratował się Sgt Pithr, który skoczył na spadochronie w pobliżu wsi Kocina—Czarkowy znajdujących się w widłach Wisły i Nidy. Pozostali są pochowani na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Ronald Pithr został uratowany przez AK i do końca okupacji niemieckiej był ukrywany.
Oglądając kombinezon, należy zwrócić uwagę na dziurę w okolicach prawej piersi — ślad ranienia odłamkiem pocisku z broni pokładowej nocnego myśliwca Luftwaffe, który to odłamek także znajduje się w zbiorach MAK. Nocne myśliwce były zmorą załóg latających nocami ze zrzutami do Polski. Szczególnie południowe tereny Polski, przez które wiodły trasy lotów obok stanowisk artylerii przeciwlotniczej, były obsadzone przez jednostki nocnych myśliwców polujące na alianckie samoloty latające z pomocą AK.

Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kombinezon lotniczy RAF (Royal Air Force)

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: