Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2809
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Jest to jeden z elementów brytyjskiego zasobnika zrzutowego, który składał się z szeregu takich segmentów. Posiada on prostą konstrukcję cylindra zaopatrzonego w pokrywy. W celu umożliwienia transportowania po wyjęciu z kontenera posiada uchwyty do przenoszenia. W zbiorach muzealnych...

Więcej

Jest to jeden z elementów brytyjskiego zasobnika zrzutowego, który składał się z szeregu takich segmentów. Posiada on prostą konstrukcję cylindra zaopatrzonego w pokrywy. W celu umożliwienia transportowania po wyjęciu z kontenera posiada uchwyty do przenoszenia. W zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach zapewne przetrwało niewiele takich przedmiotów, zarówno ze względu na kompromitujące podczas okupacji pochodzenie, jak i możliwość innych, „cywilnych” zastosowań po wojnie. Celka jest niemym świadkiem alianckiej pomocy powietrznej dla AK ze strony aliantów zachodnich oraz lotników polskich latających z narażeniem życia do Polski. Pierwszy taki lot wykonano w lutym 1941 roku, a ostatni w grudniu roku 1944.
W zasobnikach zrzucano przedmioty niezbędne do walki. Ich skład był różny, zmieniał się w zależności od czasu, możliwości Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, który zajmował się łącznością z okupowanym krajem, w tym i zrzutami lotniczymi z materiałami i „Cichociemnymi” — specjalnie szkolonymi w Anglii żołnierzami przerzucanymi tą drogą w celu wykonywania określonych zadań w kraju. Skład zasobników warunkowany był również życzeniami strony odbierającej — Armii Krajowej. Wśród elementów, które najczęściej znajdowały się w zasobnikach, ale w różnych proporcjach, można wymienić między innymi: pistolet maszynowy Sten Mk II i Mk III, zdobyczny niemiecki pistolet maszynowy MP 40, również zdobyczny pistolet maszynowy Beretta, rewolwer .38, rewolwer .45, pistolet Colt M1911A, oraz amunicję do tych typów broni, granat ręczny No36 (Mills), ołówki czasowe (zapalniki w kształcie ołówków), Gammon (zapalniki i oddzielnie materiał wybuchowy do granatu), materiały minerskie i dywersyjne, rakiety świetlne. Inne obiekty, większe gabarytowo, zrzucano w paczkach lub kontenerach posiadających niedzieloną przestrzeń ładunkową. Były to: sprzęt radiowy, broń maszynowa (brytyjskie rkm Bren oraz zdobyczne niemieckie karabiny maszynowe MG 34 i 42, broń strzelecka długa — na przykład zdobyczne karabinki Mauser), odzież — mundury, buty. Istotne jest, że blaszany cylinder o niepozornym wyglądzie jest obarczony dużo poważniejszym kontekstem historycznym, niż na pozór by się wydawało.

Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Zasobnik zrzutowy bębnowy, tzw. celka

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: