Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2590
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Płomień do trąbki sygnałowej stanowił jej element ozdobny, był używany podczas uroczystych wystąpień. Trębacz był obecny w etacie szwadronu liniowego pułku kawalerii oraz na etatach pieszych kompanii strzeleckich i ckm oraz oddziałów artylerii. W polu...

Więcej

Płomień do trąbki sygnałowej stanowił jej element ozdobny, był używany podczas uroczystych wystąpień. Trębacz był obecny w etacie szwadronu liniowego pułku kawalerii oraz na etatach pieszych kompanii strzeleckich i ckm oraz oddziałów artylerii. W polu zadaniem trębacza było przekazywanie rozkazów dowódcy w ustalony przepisami sposób. Natomiast podczas uroczystości trębacze, stanowiąc część orkiestr wojskowych, występowali, posługując się trąbkami z przyczepionymi płomieniami. Płomień wykonany jest z zielonego materiału (jedwab, satyna), obszyty dookoła od strony orła czarnym aksamitnym paskiem i, co ciekawe, austro-węgierską taśmą dystynkcyjną, a na awersie ma dodatkowo czerwoną wypustkę. Płomień obszty z trzech stron złotą frędzlą. Na górnej krawędzi wszyte 3 pary tasiemek mocujących płomień. Wzory płomieni zmieniały się w dwudziestoleciu międzywojennym. Prezentowany tutaj płomień jest wczesną wersją — prawdopodobnie wykonaną poza przepisami normującymi wygląd tych przedmiotów w 1924 roku. Na rewersie znajduje się napis: Kielce 8-VII-1923 r. Właśnie wtedy, 8 lipca 1923 roku, Komitet Obywatelski Ziemi Kieleckiej wręczył dowódcy pułku cztery płomienie do fanfar ufundowane przez mieszkańców Kielc oraz społeczeństwo powiatów: kieleckiego, jędrzejowskiego, włoszczowskiego i opatowskiego. 2. Pułk Artylerii Polowej Legionów (potem przemianowany na 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów) stacjonował w Kielcach i stanowił organiczną część 2. Dywizji Piechoty Legionów. Podczas Wojny Obronnej 1939 roku pułk jako część 2. Dywizji Piechoty Legionów walczył w ramach działań Armii „Łódź”.

Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Płomień do trąbki sygnałowej 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: