Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 1923
- Miejsce powstania Kielce
- Wymiary długość: 410 mm, frędzle: 30 mm, szerokość: 412 mm
- Numer inwentarzowy MAK/939/M
- Muzeum Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
- Tematy muzyka, wojna
- Materiał aksamit, jedwab, bajorek
- Prawa do obiektu Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi militaria , II wojna światowa , wojsko , tkanina , międzywojnie , 2D , historia , domena publiczna
Płomień do trąbki sygnałowej stanowił jej element ozdobny, był używany podczas uroczystych wystąpień. Trębacz był obecny w etacie szwadronu liniowego pułku kawalerii oraz na etatach pieszych kompanii strzeleckich i ckm oraz oddziałów artylerii. W polu...
WięcejPłomień do trąbki sygnałowej stanowił jej element ozdobny, był używany podczas uroczystych wystąpień. Trębacz był obecny w etacie szwadronu liniowego pułku kawalerii oraz na etatach pieszych kompanii strzeleckich i ckm oraz oddziałów artylerii. W polu zadaniem trębacza było przekazywanie rozkazów dowódcy w ustalony przepisami sposób. Natomiast podczas uroczystości trębacze, stanowiąc część orkiestr wojskowych, występowali, posługując się trąbkami z przyczepionymi płomieniami. Płomień wykonany jest z zielonego materiału (jedwab, satyna), obszyty dookoła od strony orła czarnym aksamitnym paskiem i, co ciekawe, austro-węgierską taśmą dystynkcyjną, a na awersie ma dodatkowo czerwoną wypustkę. Płomień obszty z trzech stron złotą frędzlą. Na górnej krawędzi wszyte 3 pary tasiemek mocujących płomień. Wzory płomieni zmieniały się w dwudziestoleciu międzywojennym. Prezentowany tutaj płomień jest wczesną wersją — prawdopodobnie wykonaną poza przepisami normującymi wygląd tych przedmiotów w 1924 roku. Na rewersie znajduje się napis: Kielce 8-VII-1923 r. Właśnie wtedy, 8 lipca 1923 roku, Komitet Obywatelski Ziemi Kieleckiej wręczył dowódcy pułku cztery płomienie do fanfar ufundowane przez mieszkańców Kielc oraz społeczeństwo powiatów: kieleckiego, jędrzejowskiego, włoszczowskiego i opatowskiego. 2. Pułk Artylerii Polowej Legionów (potem przemianowany na 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów) stacjonował w Kielcach i stanowił organiczną część 2. Dywizji Piechoty Legionów. Podczas Wojny Obronnej 1939 roku pułk jako część 2. Dywizji Piechoty Legionów walczył w ramach działań Armii „Łódź”.
Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: