Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3669
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Pamiątkowa odznaka dla byłych żołnierzy Legionów Polskich, a później Polskiego Korpusu Posiłkowego, internowanych w 1918 roku. Wykonana ze srebrzonego tombaku, w kształcie orła z odznaką II Brygady Legionów na piersi. Owal ze...

Więcej

Pamiątkowa odznaka dla byłych żołnierzy Legionów Polskich, a później Polskiego Korpusu Posiłkowego, internowanych w 1918 roku. Wykonana ze srebrzonego tombaku, w kształcie orła z odznaką II Brygady Legionów na piersi. Owal ze stylizowanym monogramem LP (Legiony Polskie), na ramionach krzyża: II (II Brygada), 15., 18. (daty istnienia), 1918. Nazwy na odwrotnej stronie odznaki (RARAŃCZA HUSZT DULFALVA BUSTYAHAZA TALABORFALÚ TARACZKÖZ SZALDOBOZ SZEKLENCZE) upamiętniają miejsca internowania i miejsce przekroczenia frontu przez część P.K.P. Poniżej umieszczono numer odznaki. Ustanowiona w 1921 roku.
Polski Korpus Posiłkowy utworzono po kryzysie przysięgowym w 1917 roku. W nocy z 15 na 16 lutego 1918 roku, w proteście przeciwko podpisaniu 9 lutego 1918 roku traktatu brzeskiego (państwa centralne uznawały niepodległą Ukrainę, przekazywały jej ziemię chełmską i część Podlasia), część oddziałów Polskiego Korpusu Posiłkowego przebiła się przez front pod Rarańczą i dołączyła do polskich jednostek formowanych po stronie rosyjskiej. Pozostałych wcielono do armii austro-węgierskiej lub internowano w miejscowościach wymienionych na odznace.
Na odznace warto zwrócić uwagę na symbolikę odnoszącą się do II Brygady Legionów Polskich: monogram LP, daty odnoszące się do istnienia formacji również jako P.K.P. Numer na odwrocie odznaki nie pasuje kompozycyjnie do napisów, ponieważ wybijano go w momencie nadania.

Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Odznaka pamiątkowa „Za Huszt”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: