Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2050
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Odznaka ma kształt krzyża łacińskiego. Na awersie przedstawiony jest orzeł w koronie, nad nim napis „CZEŚĆ BOHATEROM POLEGŁYM ZA POLSKĘ”. Cały krzyż oplata gałązka. Na rewersie widnieje napis „KRZYWOPŁOTY — ZAŁĘŻE”...

Więcej

Odznaka ma kształt krzyża łacińskiego. Na awersie przedstawiony jest orzeł w koronie, nad nim napis „CZEŚĆ BOHATEROM POLEGŁYM ZA POLSKĘ”. Cały krzyż oplata gałązka. Na rewersie widnieje napis „KRZYWOPŁOTY — ZAŁĘŻE” i daty: 1914 19 XI  i 1916 19 XI. Zawieszona jest na łańcuszku z podłużnych ogniw. Została wybita ze srebra lub srebrzona.
Odznaka upamiętnia bitwę pod Krzywopłotami (dziś powiat olkuski) stoczoną od 17 do 19 listopada 1914 roku przez IV i VI batalion 1. Pułku Legionów oraz 2 baterie artylerii z wojskami rosyjskimi. Powstała w drugą rocznicę bitwy, kiedy na zbiorowej mogile poległych w bitwie 46 legionistów ustawiono kamienny krzyż. Brakuje danych do bliższego określenia miejsca. 
Warto zwrócić uwagę na orła przedstawionego na odznace. Wyglądem przypomina orła noszonego na czapkach i guzikach legionistów, ale w przeciwieństwie do niego, ma koronę. Nie było to niczym dziwnym w okresie, gdy orzeł nie był jeszcze oficjalnym symbolem państwowym.

Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Krzyżyk — odznaka upamiętniająca bitwę pod Krzywopłotami

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: