Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2302
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Skrawek biało-czerwonej tkaniny z pieczęcią W.P. z konieczności stanowił dla żołnierzy Armii Krajowej zastępnik wytęsknionego munduru− wyraźnego znaku, że nie jest się cywilem, ale żołnierzem. Ostatecznym celem istnienia Związku Walki Zbrojnej− Armii Krajowej było...

Więcej

Skrawek biało-czerwonej tkaniny z pieczęcią W.P. z konieczności stanowił dla żołnierzy Armii Krajowej zastępnik wytęsknionego munduru − wyraźnego znaku, że nie jest się cywilem, ale żołnierzem. Ostatecznym celem istnienia Związku Walki Zbrojnej − Armii Krajowej było jawne, masowe, zbrojne wystąpienie przeciwko okupantowi − powstanie powszechne. Do tego zadania przygotowywano się poprzez gromadzenie broni, ekwipunku, a także akcję szkoleniową. W warunkach konspiracyjnych wyposażenie żołnierzy Armii Krajowej w jednolite umundurowanie, jak nakazują wymogi prawa międzynarodowego, było rzeczą niemożliwą do zrealizowania. Należy przy tym pamiętać, że w rozlicznych przypadkach akowcy wykorzystywali elementy umundurowania obcego, najczęściej niemieckiego. Konieczne zatem było wykonanie na ten czas jednolitych oznak przynależności do Wojska Polskiego, którego integralną częścią była właśnie Armia Krajowa. Szyte w okresie konspiracji, przekazywane były do magazynów − skrytek, których otwarcie miało nastąpić w momencie bezpośrednich przygotowań do powstania powszechnego. Jakkolwiek do powstania powszechnego we względu na sytuację polityczno-militarną nie doszło, to jednak opaski używane były podczas akcji „Burza”, w tym podczas powstania warszawskiego.
Opaska ta jest częścią składową zespołu 118 opasek wykonanych prawdopodobnie na terenie okręgu krakowskiego AK − dokładne miejsce i czas nie są niestety znane. Prezentowana opaska jest „kanoniczną” wersją, ale istniały przeróżne wariacje, które wynikały z charakteru czy nazwy oddziału, a nawet rodzaju służby, którą pełnić mieli noszący je akowcy. W zbiorach MAK istnieją na przykład opaski krakowskiego Zgrupowania AK „Żelbet” czy Grupy Operacyjnej AK „Śląsk Cieszyński”, a przede wszystkim opaski różnych zgrupowań AK walczących podczas powstania warszawskiego z numerami oddziałów.

Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. Generała Fieldorfa „Nila”, Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Opaska Armii Krajowej

Zdjęcia

Powiązania


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: