Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2523
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Znak identyfikacyjny — tak zwany nieśmiertelnik — jest nieodłączną częścią wyposażenia współczesnego żołnierza. Dzięki niemu możliwa jest identyfikacja zwłok. Ten jest przykładem swoistej improwizacji w warunkach bojowych powstania warszawskiego...

Więcej

Znak identyfikacyjny — tak zwany nieśmiertelnik — jest nieodłączną częścią wyposażenia współczesnego żołnierza. Dzięki niemu możliwa jest identyfikacja zwłok. Ten jest przykładem swoistej improwizacji w warunkach bojowych powstania warszawskiego. Do jego wykonania wykorzystano zapewne zapasy blachy mosiężnej posiadane lub znalezione w magazynach podczas pierwszych dni walk.
Nieśmiertelnik ma formę krążka z blachy mosiężnej grubości 1,4 mm. Na awersie rzymska cyfra III wybita ręcznie, pod nią liczba 185 wybita od stempla. Na rewersie, blisko jednego z otworów, wybita litera N. Nieśmiertelnik należał do brata darczyńcy — Kazimierza Piotrowskiego „Kazika”, żołnierza III Zgrupowania „Konrad” — KRYBAR, walczącego w powstaniu warszawskim. Po jego kapitulacji „Kazik” trafił do niewoli — był jeńcem Stalagu XI B Fallingbostel.

Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Nieśmiertelnik Kazimierza Piotrowskiego z powstania warszawskiego

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: