Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2497
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kożuch stanowił osobiste umundurowanie partyzanta w końcowym okresie działalności – zimie 1944/1945. Według legendy miał chronić przed chłodem majora Wyrwę pozostającego w więzieniu UB. Józef Wyrwa „Furgalski”, „Stary” (ur. 1898) − był z zawodu nauczycielem. Podczas wojny udzielał się w konspiracji. Już na samym jej początku był żołnierzem, a zarazem bliskim współpracownikiem majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później inspektorem obwodu „Limba” w Końskich.

Więcej

Kożuch stanowił osobiste umundurowanie partyzanta w końcowym okresie działalności − zimie 1944/1945. Według legendy miał chronić przed chłodem majora Wyrwę pozostającego w więzieniu UB (Urzędu Bezpieczeństwa). Józef Wyrwa „Furgalski”, „Stary” (ur. 1898) − był z zawodu nauczycielem. Podczas wojny udzielał się w konspiracji. Już na samym jej początku był żołnierzem, a zarazem bliskim współpracownikiem majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później inspektorem obwodu „Limba” w Końskich. Następnie pełnił obowiązki dowódcy struktur Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie koneckim. Był dowódcą oddziału partyzanckiego NSZ „Las II”; po scaleniu z AK przemianowanym na II Batalion 25. Pułku Piechoty AK. W 1945 roku został aresztowany przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach, osadzony w więzieniu kieleckim, odbity 9 sierpnia 1945 roku podczas akcji oddziału Antoniego Hedy „Szarego” na to więzienie. Niebezpieczeństwo ponownego aresztowania podczas ukrywania się na Ziemiach Zachodnich było powodem ucieczki w 1947 roku najpierw do Niemiec Zachodnich, potem do USA, a później, 1952 roku do Hiszpanii. Zmarł w 1970 roku.

Opracowanie: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kożuch majora Wyrwy

Zdjęcia

Audio

Kożuch majora Wyrwy [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Kożuch majora Wyrwy Opowiada: Dorota Strojnowska
posłuchaj

Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: