Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1842
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

W starożytnej Grecji osoba pokrzywdzona przez kogoś, kogo nie była w stanie doprowadzić przed sąd (np. obywatela innego miasta), mogła za zgodą swojej polis dochodzić odszkodowania, zajmując majątek sprawcy, który wpadł jej w ręce lub nawet majątek dowolnego innego (niewinnego!) obywatela tej samej miejscowości, z której pochodził przestępca. Ten sposób postępowania nazywano syla. Szczególne miejsca, w których nawet osoby zagrożone syla mogły czuć się bezpiecznie, zwano zaś asylia, od którego to określenia pochodzi dzisiejszy termin „azyl”.

Więcej

W starożytnej Grecji osoba pokrzywdzona przez kogoś, kogo nie była w stanie doprowadzić przed sąd (np. obywatela innego miasta), mogła za zgodą swojej polis dochodzić odszkodowania, zajmując majątek sprawcy, który wpadł jej w ręce lub nawet majątek dowolnego innego (niewinnego!) obywatela tej samej miejscowości, z której pochodził przestępca. Ten sposób postępowania nazywano syla. Szczególne miejsca, w których nawet osoby zagrożone syla mogły czuć się bezpiecznie, zwano zaś asylia, od którego to określenia pochodzi dzisiejszy termin „azyl”.
Tzw. inskrypcja o syla, pochodząca z przełomu IV i III wieku p.n.e. z Cyreny, jednej z najwspanialszych kolonii greckich (zwanej „Atenami Afryki”), zawiera opis kilku poselstw, które Cyrenejczycy wysłali, aby wykupić się od syla nałożonych na nich przez inne polis. Czym zawinili, że doszło do takiej sytuacji? Tego niestety nie wiadomo. Problem był jednak poważny i dotyczył całej wspólnoty – z powodu przewiny kliku obywateli cierpieli wszyscy, na przykład kupcy cyrenejscy nie mogli bezpiecznie podróżować, a wszelkie kontakty z miastami pokrzywdzonych były ryzykowne.
„Inskrypcja o syla” jest więc nie tylko jednym z kilku zabytków epigraficznych kluczowych dla rekonstrukcji historii politycznej Cyreny na przełomie epoki klasycznej i hellenistycznej (dla którego mamy bardzo słabą bazę źródeł literackich), ale również wyjątkowym źródłem do poznania relacji łączących miasta greckie. Jej treść, kontekst powstania i niesłabnące do dziś zainteresowanie uczonych czynią z niej też jedną z najważniejszych (jeśli nie najważniejszą) grecką inskrypcją alfabetyczną, przechowywaną w polskich kolekcjach. 

Opracowanie: Paweł Nowakowski (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Inskrypcja grecka z Cyrenajki

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: