Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 25 stycznia 123 p.n.e.
- Miejsce powstania Apollinopolis Magna (obecnie: Edfu)
- Wymiary wysokość: 5 cm, szerokość: 5,1 cm
- Numer inwentarzowy MAK/AS/2782/7
- Muzeum Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Tematy życie codzienne, wydobyte z ziemi, napisane
- Materiał sylt nilowy
- Prawa do obiektu Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, 2014
- Tagi II wojna światowa , starożytny Egipt , archeologia , 2D , ceramika , pieniądz , domena publiczna
Ostrakon pochodzi ze zbiorów Muzeum Polowego nr 2, założonego dzięki Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, która podczas II wojny światowej walczyła na Bliskim Wschodzie, docierając do Egiptu, gdzie z wielką sprawnością pozyskiwała zabytki muzealne.
Więcej Ostrakon pochodzi ze zbiorów Muzeum Polowego nr 2, założonego dzięki Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, która podczas II wojny światowej walczyła na Bliskim Wschodzie, docierając do Egiptu, gdzie z wielką sprawnością pozyskiwała zabytki muzealne.
Materiał, z jakiego wykonany jest ostrakon, to ceramika o różowym zabarwieniu, inskrypcję wykonano czerwonym tuszem. Zabytek jest ułamany z prawej strony oraz od dołu, w związku z czym rekonstruujemy jedynie część inskrypcji:
„Rok 47, 5 dzień miesiąca Tybi [- - - ]. Demetrios, syn Apoll[- - -]; Dionizos, pośrednik P[- - -]; Hermon, pośrednik [- - -]”.
Tekst nie wzmiankuje proweniencji zabytku, jednak dzięki dacie oraz przynależności do grupy pozostałych ostraków z kolekcji, z dużym prawdopodobieństwem określa się jego miejsce pochodzenia jako Apollinopolis Magna.
Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: