Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1660
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Obiekt pochodzi ze zbiorów gromadzonych przez tzw. Muzeum Polowe nr 2, założone przez żołnierzy polskich walczących podczas II wojny światowej na froncie w Egipcie. Twórcą i spiritus movens tego unikalnego przedsięwzięcia był Jarosław Sagan. Głowica, stosunkowo płytko rzeźbiona, jest uproszczoną formą kapitelu korynckiego. Mógł być wzorowany na klasycznych rozbudowanych przykładach z bizantyjskiej architektury. Ma budowę dwustrefową, dolny rząd  wykonany w płytkim reliefie przedstawia stylizowany akant. Liście wyższego rejestru, głębiej wyrzeźbione w marmurze, rozprzestrzeniają się w kierunku czterech krawędzi pod prostokątnym abakusem.

Więcej

Obiekt pochodzi ze zbiorów gromadzonych przez tzw. Muzeum Polowe nr 2, założone przez żołnierzy polskich walczących podczas II wojny światowej na froncie w Egipcie. Twórcą i spiritus movens tego unikalnego przedsięwzięcia był Jarosław Sagan.
Głowica, stosunkowo płytko rzeźbiona, jest uproszczoną formą kapitelu korynckiego. Mógł być wzorowany na klasycznych rozbudowanych przykładach z bizantyjskiej architektury. Ma budowę dwustrefową, dolny rząd  wykonany w płytkim reliefie przedstawia stylizowany akant. Liście wyższego rejestru, głębiej wyrzeźbione w marmurze, rozprzestrzeniają się w kierunku czterech krawędzi pod prostokątnym abakusem. T. Waliszewski uważa, że podobny przykład, ale dotyczący tylko jednego rejestru, występuje w kościołach bizantyńkich na pustyni Negev. W dalszych swoich rozważaniach przywołuje jako porównanie kapitele z Subeita i Mampsis publikowane przez A. Segala. W dalszej kolejności przywołuje również analogie z synagogi w Hammath-Tiberias. Wszystkie te przykłady można datować na okres bizantyński. Analogiczna jest także dekoracja na kapitelach z Cesarei Maritima datowanych na V wiek. Waliszewski uważa, że zabytek ten przypuszczalnie jest importowany z Konstantynopola. Należy dodać, że równie dobrze mógł być wykonany w Proconnesos, zwłaszcza, że właśnie w tym okresie wspomniane kamieniołomy, gdzie wykonywano różnego rodzaju detale architektoniczne, a potem eksportowano do całego świata śródziemnomorskiego, cieszył się ogromną popularnością. Tego typu kapitele, z podobną dekoracją, występują również na terenie Egiptu, np. w Marei koło Aleksandrii.   

Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kapitel koryncki

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: