Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 332-30 p.n.e., okres ptolemejski
- Miejsce powstania Egipt
- Miejsce znalezienia el-Gamhud (Egipt)
- Numer inwentarzowy MAK/AS/2438
- Muzeum Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Tematy religijność, wydobyte z ziemi, śmierć
- Technika mumifikowanie
- Materiał płótno nasączone żywicą
- Prawa do obiektu Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi wykopaliska , śmierć , starożytny Egipt , mitologia , archeologia , 3D plus , bogowie , domena publiczna , mumia
Mająca ponad 2 tysiące lat mumia pochodzi z wykopalisk prowadzonych w 1907 roku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa, Tadeusza Smoleńskiego. Kapłanka bogini Izydy – Aset-iri-khet-es – spoczywa w trumnie z okazałym wypukłym wiekiem. Dzięki badaniom przeprowadzonym w 1996 roku ustalono, że była to młoda kobieta, która zmarła ok. 2 tysiące 300 lat temu w wyniku utraty krwi spowodowanej przebiciem tętnicy przez pękniętą kość podudzia. Specjalistom udało się określić m.in. kod genetyczny zmarłej i jej grupę krwi. To największy pod względem rozmiarów obiekt ze zbiorów egiptologicznych w Polsce i najlepiej przebadany przez specjalistów.
WięcejMająca ponad 2 tysiące lat mumia pochodzi z wykopalisk prowadzonych w 1907 roku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa, Tadeusza Smoleńskiego. Kapłanka bogini Izydy – Aset-iri-khet-es – spoczywa w sarkofagu z okazałym wypukłym wiekiem. Dzięki badaniom przeprowadzonym w 1996 roku ustalono, że była to młoda kobieta, która zmarła ok. 2 tysiące 300 lat temu w wyniku utraty krwi spowodowanej przebiciem tętnicy przez pękniętą kość podudzia. Specjalistom udało się określić m.in. kod genetyczny zmarłej i jej grupę krwi. To największy pod względem rozmiarów obiekt ze zbiorów egiptologicznych w Polsce i najlepiej przebadany przez specjalistów.
Mumie prezentowane na ekspozycji egipskiej w Muzeum Archeologicznym w Krakowie zostały poddane badaniom radiologicznym w Katedrze Radiologii Collegium Medicum UJ przez zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Andrzeja Urbanika w latach 1995–1998. Były to jedne z pierwszych tego typu badań interdyscyplinarnych na świecie. Przeprowadzono badania RTG (techniką cyfrową) oraz z użyciem tomografu komputerowego TK. W przypadku ostatniego badania, oprócz klasycznych przekrojów poprzecznych, zastosowano obrazy w rekonstrukcjach wielopłaszczyznowych i trójwymiarowych oraz w technice wirtualnej endoskopii TK. Wyniki badań były prezentowane między innymi na Amerykańskim Kongresie Radiologicznym w Chicago w 1999 roku i podczas Europejskiego Kongresu Radiologicznego w Wiedniu w 2002 roku, a także zostały wysłane do przodujących muzeów na świecie (m.in. Luwr, Muzea Watykańskie).
Na kartonażu umieszczone jest imię pochowanej kobiety, Aset-iri-khet-es, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Izyda Składająca Ofiary”. Zmarła była prawdopodobnie kapłanką bogini, mogła pochodzić z Abydos lub Asuanu.
Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: