Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 6 czerwca 153 p.n.e. lub 4 czerwca 142 p.n.e. (okres ptolemejski)
- Miejsce powstania Apollinopolis Magna (obecnie: Edfu)
- Wymiary wysokość: 7,2 cm, szerokość: 11 cm
- Numer inwentarzowy MAK/AS/2782/73
- Muzeum Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Tematy życie codzienne, wydobyte z ziemi, napisane
- Materiał sylt nilowy
- Prawa do obiektu Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi starożytny Egipt , archeologia , 3D , 3D plus , ceramika , WMM Plus , domena publiczna
Ostraka, czyli fragmenty rozbitych naczyń glinianych, były używane do pisania rozmaitych tekstów, najczęściej kwitów podatkowych. Zastępowały znacznie droższy materiał, jakim był papirus. Większość ostraków została znaleziona w Górnym Egipcie oraz w oazach, gdzie w odróżnieniu od Fajum i miejscowości leżących w Egipcie Środkowym, nie uprawiano papirusu na szeroką skalę.
Więcej Ostraka, czyli fragmenty rozbitych naczyń glinianych, były używane do pisania rozmaitych tekstów, najczęściej kwitów podatkowych. Zastępowały znacznie droższy materiał, jakim był papirus. Większość ostraków została znaleziona w Górnym Egipcie oraz w oazach, gdzie w odróżnieniu od Fajum i miejscowości leżących w Egipcie Środkowym, nie uprawiano papirusu na szeroką skalę.
Prezentowany ostrakon jest bilingwiczny. Tekst grecki brzmi:
„W roku 28., dziesiątego dnia [miesiąca] Pachon. Paleius syn Parausa dostarczył do spichlerza w Apollonopolis, [tytułem należności] za ten sam rok, za regiony dolne [tzn. położone w dolnym biegu rzeki, a więc północne], 21 ¼ artab pszenicy, to znaczy 21 ¼ artab pszenicy. Drugą ręką: Kastor”.
Tekst zapisany demotyką nie różni się znacząco:
„W roku 28., dziesiątego dnia [miesiąca] Pachon. Paleius syn … dostarczył do spichlerza w Apollonopolis, [tytułem] należności podatkowej za ten sam rok, za regiony północne, 21 ¼ artab pszenicy, to znaczy 21 ¼ artab pszenicy. Napisał … syn …”.
Rok 28. może odnosić się do panowania Ptolemeusza VI Filometora (181/180–145 p.n.e.) lub Ptolemeusza VIII Euergetesa II (170/169–116 p.n.e.).
Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: