Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania VI-VII w.
- Wymiary wysokość: 28 cm, szerokość: 37 cm
- Numer inwentarzowy MAK/AS/1445
- Muzeum Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Tematy religijność, wyrzeźbione, śmierć
- Technika kamieniarka, kucie, rytowanie
- Materiał wapień
- Prawa do obiektu Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus
- Tagi śmierć , chrześcijaństwo , Koptowie , archeologia , nekropolia , 3D plus , WMM Plus , domena publiczna , stela
Zachowana górna część prostokątnej koptyjskiej steli nagrobnej ukazuje stylizowany fronton świątyni, oparty na dwóch kolumnach. Trzony i kapitele zdobi dekoracja z liści akantu. Pole tympanonu wypełnia palmeta z rozłożonymi wachlarzowato liśćmi, boki zaś dekorowane są motywem geometrycznym. Na ukośnych belkach przyczółka umieszczone były gołębie, z których zachował się tylko lewy, trzymający w dziobie gałązkę.
Więcej Zachowana górna część prostokątnej koptyjskiej steli nagrobnej ukazuje stylizowany fronton świątyni, oparty na dwóch kolumnach. Trzony i kapitele zdobi dekoracja z liści akantu. Pole tympanonu wypełnia palmeta z rozłożonymi wachlarzowato liśćmi, boki zaś dekorowane są motywem geometrycznym. Na ukośnych belkach przyczółka umieszczone były gołębie, z których zachował się tylko lewy, trzymający w dziobie gałązkę. Niezachowaną przestrzeń między kolumnami wypełniał okrąg z wolutowym ornamentem. Wewnątrz steli wpisany był przypuszczalnie krzyż grecki.
Gołąb jako symbol Ducha Świętego jest szeroko rozpowszechniony w ikonografii chrześcijańskiej. Motyw ten pojawia się często w sztuce koptyjskiej, głównie na stelach nagrobnych, jak ta, której zachowany fragment prezentujemy.
Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), Redakcja WMM, © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: