Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 5079
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Doskonałe pod względem artystycznym i starannie wykonane figurki uszebti zostały zakupione w Muzeum Egipskim w Kairze przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas II wojny światowej i przekazane do Muzeum Archeologicznego. Znaleziono je w 1929 roku w grobie osoby, która − jak wynika z inskrypcji na  sarkofagu − nosiła tytuł „strażnika pieczęci królewskiej”. Grób wchodził w obręb świątynny faraona Userkafa. Z inwentarza grobowego zachowały się trzy alabastrowe naczynia kanopskie oraz 336 figurek uszebti, które weszły w skład rozmaitych kolekcji na świecie.

Więcej

Doskonałe pod względem artystycznym i starannie wykonane figurki uszebti zostały zakupione w Muzeum Egipskim w Kairze przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas II wojny światowej i przekazane do Muzeum Archeologicznego. 
Back pillar (rodzaj wspornika — brak polskiego odpowiednika tego terminu) z tyłu figurki sięga dolnego brzegu trójdzielnej peruki, precyzyjnie ufryzowanej w regularne kosmyki odsłaniające uszy. Twarz o wyrazistych rysach, wąska, spleciona broda. W skrzyżowanych na piersiach rękach trzyma narzędzia pracy: w lewej motykę, w prawej zaś pług i sznurek, na którym zawieszona jest widoczna na jego plecach pleciona torebka na nasiona. Połowę postaci zajmuje inskrypcja hieroglificzna zaczerpnięta z Księgi Umarłych oraz imię zmarłego Nefer-ib-Ra-sa-Neit.
Figurki uszebti znaleziono w 1929 roku w grobie osoby, która − jak wynika z inskrypcji na  sarkofagu − nosiła tytuł „strażnika pieczęci królewskiej”. Grób wchodził w obręb świątynny faraona Userkafa. Z inwentarza grobowego zachowały się trzy alabastrowe naczynia kanopskie oraz 336 figurek uszebti, które weszły w skład rozmaitych kolekcji na świecie.
Figurki zostały odciśnięte w fajansie zielonym z jednej formy.

Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Figurki uszebti

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Przemek Pawlowski
24.08.15 08:13

Dodaj komentarz: