Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2322
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Fragment tkaniny koptyjskiej został zakupiony w Muzeum Egipskim w Kairze przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas II wojny światowej i przekazany później do Muzeum Archeologicznego. Jest to fragment lnianej tkaniny z dwoma naszytymi pionowo pasami...

Więcej

Fragment tkaniny koptyjskiej został zakupiony w Muzeum Egipskim w Kairze przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas II wojny światowej i przekazany później do Muzeum Archeologicznego.
Jest to fragment lnianej tkaniny z dwoma naszytymi pionowo pasami różnej szerokości. Dolne przedstawienie ilustruje scenę ofiary Abrahama, górne natomiast ukazuje Józefa, jednego z dwunastu synów patriarchy Jakuba, w studni. Na węższym pasie widnieją dwa clipeusy, w które wpisane są głowy brodatych mężczyzn (przypuszczalnie proroków). Pasy stanowiły clavi dekorujące rękaw tuniki. Szerszy ujęty jest z obydwu stron bordiurą o powszechnie spotykanym w sztuce koptyjskiej stylizowanym ornamencie w kształcie wici roślinnej w kolorze żółtym na czarnym tle. Obie sceny przedstawione są na tle głębokiej czerwieni.
Ofiara Abrahama jest ilustracją biblijnego wydarzenia opisanego w Księdze Rodzaju (22,1—24). Temat ten był szeroko rozpowszechniony w malarstwie i rzeźbie w Egipcie koptyjskim. Na omawianej tkaninie występuje wariant, w którym ukazany jest Abraham, anioł i baranek. Syn Abrahama, Izaak, został celowo wyeliminowany z przedstawienia, natomiast powyżej baranka, przy prawym boku anioła można dostrzec języki ognia z ołtarza ofiarnego.
Józef w studni jest natomiast ilustracją biblijnego wydarzenia opisanego w Księdze Rodzaju (37,18—36). W scenie tej występują dwie postacie: Józef ukazany w popiersiu 3/4 w momencie, jak się wydaje, wydobycia ze studni oraz brat Józefa, prawdopodobnie Ruben, przedstawiony w geście oranta. Studnia zaznaczona jest jako wrzecionowata budowla składająca się z umieszczonych w pięciu poziomych rzędach ciosów kamiennych. Przypuszczenie, że na tkaninie występuje Ruben, oparte jest na historii biblijnego zdarzenia, bowiem to on jako jedyny z braci sprzeciwiał się zabiciu Józefa (Rdz 37,22). Postać Józefa, jako ulubiona przez chrześcijan egipskich, jest najczęściej przedstawianą postacią w ikonografii koptyjskiej.

Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Fragment tkaniny koptyjskiej

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: