Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1674
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Całun został zakupiony w Muzeum Egipskim w Kairze przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas II wojny światowej i przekazany do Muzeum Archeologicznego. Prawa część całunu przedstawia zmarłego jako Ozyrysa. Głowę w peruce zdobi korona ze strusich piór z dyskiem...

Więcej

Całun został zakupiony w Muzeum Egipskim w Kairze przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas II wojny światowej i przekazany do Muzeum Archeologicznego. Prawa część całunu przedstawia zmarłego jako Ozyrysa. Głowę w peruce zdobi korona ze strusich piór z dyskiem słonecznym ustawiona na rogach z ureuszami po bokach. Twarz została ukazana jako kolumna dżed (symbol powtórnych narodzin). Zmarły owinięty jest w całun zdobiony siatką z gwiazd z pasem dekoracyjnym z rozet u dołu. Pod berłem i biczem, które trzyma w dłoniach, widoczny jest sokół, którego głowa ma kształt oka Horusa — wadżet. Po jego prawej stronie ustawione są trzy postacie. Pierwsza to Izyda, wyciągająca w jego kierunku ręce w geście adoracji, ubrana w udrapowaną szatę odsłaniającą piersi. Na głowie nosi perukę i ureusz (symbol władzy boskiej i królewskiej w postaci świętego węża) oraz hieroglif swego imienia w postaci tronu z dyskiem słonecznym. Powyżej na lotosie siedzi Harpokrates, dziecięca forma Horusa z lokiem młodości za uchem. Na piersi ma naszyjnik i ukośnie przewiązany szal. Trzecia postać przedstawia prawdopodobnie zmarłego mężczyznę niosącego kadzielnicę. Ubrany jest w krótką spódniczkę z fartuszkiem z przodu, na głowie zaś nosi niebieską koronę z dyskiem słonecznym. Zakładając symetryczność dekoracji całunu, można sądzić, że po przeciwnej stronie Ozyrysa umieszczona była postać Neftydy, jego drugiej siostry i płaczki lamentującej nad śmiercią brata.
Len przesączony żywicą, dekoracja malowana czarną kreską.

Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Fragment całunu

Zdjęcia

Powiązania


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: