Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3361
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Na kartonażu umieszczone jest imię pochowanej kobiety, Aset-iri-khet-es, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Izyda Składająca Ofiary”. Zmarła była prawdopodobnie kapłanką bogini, mogła pochodzić z Abydos lub Asuanu. Na piersiach widnieje skarabeusz z rozpostartymi skrzydłami, poniżej znajduje się naszyjnik zakończony głowami sokołów zwieńczonymi dyskami słonecznymi.

Więcej

Pozłacany kartonaż znaleziony podczas wykopalisk prowadzonych w 1907 roku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa, Tadeusza Smoleńskiego.
Ażurowy kartonaż składa się z kilku sklejonych z sobą warstw płótna lnianego. Na licu i odwrocie położono zaprawę kredową jako podkład pod polichromię. Jako farb użyto naturalnych pigmentów na spoiwie wodnoutwardzalnym oraz złota płatkowego. Złocona maska ma  na czarno zaznaczone oczy, źrenice i brwi.
Na kartonażu umieszczone jest imię pochowanej kobiety, Aset-iri-khet-es, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Izyda Składająca Ofiary”. Zmarła była prawdopodobnie kapłanką bogini, mogła pochodzić z Abydos lub Asuanu. Na piersiach widnieje skarabeusz z rozpostartymi skrzydłami, poniżej znajduje się naszyjnik zakończony głowami sokołów zwieńczonymi dyskami słonecznymi. Następny rejestr przedstawia boginię Nut z dyskiem słonecznym na głowie i piórami w dłoniach. Poniżej triada bóstw, w środku Ozyrys w koronie atef, z berłem heqa i biczem nehaha. Dolny rejestr przedstawia czterech synów Horusa. Stopy mumii zdobiły malowane sandałki, z których zachowały się jedynie podeszwy w paski.

Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Kartonaż z mumii Aset-iri-khet-es

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: