Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania 332–30 p.n.e., okres ptolemejski
- Miejsce powstania Egipt
- Miejsce znalezienia el-Gamhud (Egipt)
- Wymiary długość: 150 cm, szerokość: 45 cm
- Numer inwentarzowy MAK/AS/2438
- Muzeum Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Tematy religijność, namalowane, wydobyte z ziemi, śmierć
- Technika złocenie, malowanie
- Materiał płótno lniane, naturalne pigmenty, złoto płatkowe, kreda
- Prawa do obiektu Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi wykopaliska , śmierć , starożytny Egipt , mitologia , archeologia , 3D , maska , 3D plus , bogowie , domena publiczna , mumia
Na kartonażu umieszczone jest imię pochowanej kobiety, Aset-iri-khet-es, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Izyda Składająca Ofiary”. Zmarła była prawdopodobnie kapłanką bogini, mogła pochodzić z Abydos lub Asuanu. Na piersiach widnieje skarabeusz z rozpostartymi skrzydłami, poniżej znajduje się naszyjnik zakończony głowami sokołów zwieńczonymi dyskami słonecznymi.
Więcej Pozłacany kartonaż znaleziony podczas wykopalisk prowadzonych w 1907 roku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa, Tadeusza Smoleńskiego.
Ażurowy kartonaż składa się z kilku sklejonych z sobą warstw płótna lnianego. Na licu i odwrocie położono zaprawę kredową jako podkład pod polichromię. Jako farb użyto naturalnych pigmentów na spoiwie wodnoutwardzalnym oraz złota płatkowego. Złocona maska ma na czarno zaznaczone oczy, źrenice i brwi.
Na kartonażu umieszczone jest imię pochowanej kobiety, Aset-iri-khet-es, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Izyda Składająca Ofiary”. Zmarła była prawdopodobnie kapłanką bogini, mogła pochodzić z Abydos lub Asuanu. Na piersiach widnieje skarabeusz z rozpostartymi skrzydłami, poniżej znajduje się naszyjnik zakończony głowami sokołów zwieńczonymi dyskami słonecznymi. Następny rejestr przedstawia boginię Nut z dyskiem słonecznym na głowie i piórami w dłoniach. Poniżej triada bóstw, w środku Ozyrys w koronie atef, z berłem heqa i biczem nehaha. Dolny rejestr przedstawia czterech synów Horusa. Stopy mumii zdobiły malowane sandałki, z których zachowały się jedynie podeszwy w paski.
Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone
Ostatnie komentarze: