Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 4069
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Sarkofag z drewna sykomory został znaleziony podczas wykopalisk prowadzonych w 1907 roku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa, Tadeusza Smoleńskiego. W środku znajduje się mająca ponad 2 tysiące lat mumia kapłanki bogini Izydy – Aset-iri-khet-es. Dzięki badaniom przeprowadzonym w 1996 roku ustalono, że kapłanka była młodą kobietą, która zmarła ok. 2 tysiące 300 lat temu w wyniku utraty krwi spowodowanej przebiciem tętnicy przez pękniętą kość podudzia. Specjalistom udało się określić m.in. kod genetyczny zmarłej i jej grupę krwi. To największy pod względem rozmiarów obiekt ze zbiorów egiptologicznych w Polsce i najlepiej przebadany przez specjalistów.

Więcej

Sarkofag z drewna sykomory został znaleziony podczas wykopalisk prowadzonych w 1907 roku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa, Tadeusza Smoleńskiego. W środku znajduje się mająca ponad 2 tysiące lat mumia kapłanki bogini Izydy – Aset-iri-khet-es.

Jest to tak zwany sarkofag brzuchaty, antropoidalny, z płaskim dnem i wypukłym wiekiem. Głowa trumny nakryta jest peruką w kolorze niebieskim. Szyja i uszy są złocone. Piersi zdobi półokrągły naszyjnik zakończony głowami sokołów zwieńczonymi dyskami słonecznymi. Poniżej umieszczone są dwa rejestry z przedstawieniami figuralnymi: w górnym znajduje się przyklękająca bogini Nut z rozpostartymi skrzydłami i dyskiem solarnym na głowie. Obok widnieje inskrypcja hieroglificzna zawierająca imię zmarłej i jej matki, a także modlitwę skierowaną do Nut.
W dolnym rejestrze umieszczona jest scena mumifikacji: mumia leżąca na łożu balsamierskim, pod którym ustawione są naczynia kanopskie, zaś poniżej znajduje się werset z Tekstów Piramid. Na stopach sarkofagu dwa Anubisy spoczywają na pylonach kaplicy. Boki wieka trumny zajmują postacie czterech synów Horusa (Imset, Hapi, Duamutef, Kebehsenuf). Na spodniej części dna sarkofagu, na tak zwanej back pillar widnieje doskonale zachowana postać Izydy-Hathor stojącej na znaku symbolizującym pierwotne wody Nu. Głowę wieńczy hieroglif jej imienia w postaci tronu.

Dzięki badaniom przeprowadzonym w 1996 roku ustalono, że Aset-iri-khet-es (w wolnym tłumaczeniu: „Izyda Składająca Ofiary”) była młodą kobietą, która zmarła ok. 2 tysiące 300 lat temu w wyniku utraty krwi spowodowanej przebiciem tętnicy przez pękniętą kość podudzia. Specjalistom udało się określić m.in. kod genetyczny zmarłej i jej grupę krwi. To największy pod względem rozmiarów obiekt ze zbiorów egiptologicznych w Polsce i najlepiej przebadany przez specjalistów.

Mumie prezentowane na ekspozycji egipskiej w Muzeum Archeologicznym w Krakowie zostały poddane badaniom radiologicznym w Katedrze Radiologii Collegium Medicum UJ przez zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Andrzeja Urbanika w latach 1995–1998. Były to jedne z pierwszych tego typu badań interdyscyplinarnych na świecie. Przeprowadzono badania RTG (techniką cyfrową) oraz z użyciem tomografu komputerowego TK. W przypadku ostatniego badania, oprócz klasycznych przekrojów poprzecznych, zastosowano obrazy w rekonstrukcjach wielopłaszczyznowych i trójwymiarowych oraz w technice wirtualnej endoskopii TK. Wyniki badań były prezentowane między innymi na Amerykańskim Kongresie Radiologicznym w Chicago w 1999 roku i podczas Europejskiego Kongresu Radiologicznego w Wiedniu w 2002 roku, a także zostały wysłane do przodujących muzeów na świecie (m.in. Luwr, Muzea Watykańskie).

Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Sarkofag Aset-iri-khet-es

Zdjęcia

Audio

Sarkofag Aset-iri-khet-es Opowiada: Krzysztof Babraj
posłuchaj
Sarkofag Aset-iri-khet-es: dno [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Sarkofag Aset-iri-khet-es: wieko [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: