Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1792
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Kubek wchodził w skład darów grobowych „księżniczki” z Ryżanówki. Spoczywał on w brązowej situli, co przyczyniło się zapewne do tego, że zachował się w doskonałym stanie. Całe naczynie wykute jest z jednego kawałka metalu. Ornament stanowią pionowe prążki kute, przy dnie skupiające się wokół...

Więcej

Kubek wchodził w skład darów grobowych „księżniczki” z Ryżanówki. Spoczywał on w brązowej situli, co przyczyniło się zapewne do tego, że zachował się w doskonałym stanie. Całe naczynie wykute jest z jednego kawałka metalu. Ornament stanowią pionowe prążki kute, przy dnie skupiające się wokół rozety zdobiącej dno. W środkowej części, na największej wydętości brzuśca znajduje się pozłacany fryz szerokości 2,2 cm, przedstawiający gonitwę zwierząt oraz rysunek nieokreślonej rośliny. Niemal identyczny kubek odkryto w roku 1996 w grobie „księcia”, z którym najprawdopodobniej łączyły zmarłą więzy rodzinne (religijne? społeczne?). Niezwykłe podobieństwo obu kubków sprawia wrażenie jakby pochodziły z jednego, „rodzinnego” serwisu.

Opracowanie: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Srebrny kubek z Ryżanówki

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: