Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1878
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba została zakupiona w Kairze u jednego z antykwariuszy przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas II wojny światowej. Stela pochodzi z chrześcijańskiego stanowiska w Dolnej Nubii (obecnie Egipt) w Ginari Tafah. Płytę wieńczy ryta imitacja konchy...

Więcej

Rzeźba została zakupiona w Kairze u antykwariusza A. Feldmanna przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich podczas II wojny światowej. Stela pochodzi z chrześcijańskiego cmentarzyska w Dolnej Nubii (obecnie Egipt) w Ginari Tafah. Płytę wieńczy ryta imitacja konchy. Ślady ciemnoczerwonej farby na płycie świadczą, że pierwotnie była ona malowana. Epitafium rozpoczyna formuła oznajmiająca śmierć osoby o imieniu Elżbieta. Formuła ta nie pojawia się na epitafiach nigdzie poza Nubią. Modlitwa zawarta w liniach 6−9 znajduje się na pozostałych dwóch kamieniach nagrobnych z Ginari z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie, co pozwala sądzić, że była ona typowa dla epitafiów Dolnej Nubii. Nekropola leży kilkadziesiąt kilometrów na południe od Asuanu. Amerykański archeolog Cecil Mallaby Firth, który jako pierwszy prowadził tam wykopaliska w latach 1908−1909, odkrył ok. 5000 grobów, z których tylko 51 miało stele z inskrypcjami greckimi. Zachowało się tylko siedem egzemplarzy, trzy z nich w Muzeum Archeologicznym w Krakowie; prezentujemy je na naszym portalu.

Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Zobacz też pozostałe stele z Ginari Tafah w naszej kolekcji:
Stela nagrobna z Ginari Tafah 2
Stela nagrobna z Ginari Tafah 3

Mniej

Stela nagrobna z Ginari Tafah

Zdjęcia

Powiązania

Interpretacje

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: