Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 3610
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Skarby to znaleziska przedmiotów, które zostały zgromadzone i celowo ukryte (zdeponowane), zazwyczaj w ziemi, z jakiegoś określonego powodu. Szczególnie liczne skarby pochodzące z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza to depozyty, w skład których wchodziły najczęściej ozdoby, narzędzia, broń i czasem naczynia brązowe.

Więcej

Skarby to znaleziska przedmiotów, które zostały zgromadzone i celowo ukryte (zdeponowane), zazwyczaj w ziemi, z jakiegoś określonego powodu. Szczególnie liczne skarby pochodzące z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza to depozyty, w skład których wchodziły najczęściej ozdoby, narzędzia, broń i czasem naczynia brązowe.

Skarb brązowy ze Stefkowej został odkryty przypadkowo przy budowie linii kolejowej Budapeszt–Lwów, na początku lat 70. XIX wieku. Nabywca rozdzielił go pomiędzy 5 muzeów. Skarb składał się z 18 przedmiotów z brązu, których część trafiła do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Są to: 4 czekany, 2 bransolety, 5 naramienników i 1 tarczka (najprawdopodobniej fragment naramiennika). Czekany są dużymi przedmiotami bogato ornamentowanymi, o długości dochodzącej do 30 cm i wadze od 330 do 460 g. Bransolety również są zdobione. Efektownie prezentują się także naramiennik z tarczkami spiralnymi. Wszystkie przedmioty zostały wykonane z brązu (stop miedzi z cyną w stosunku 9:1).


Omawiane przedmioty zostały wykonane w warsztatach położonych na południe od Karpat, zapewne na terenie Słowacji, w XV–XIV wieku p.n.e.

Szczegółowy opis elementów wchodzacych w skład skarbu:

Czekany:

 • czekan z tarczkowatym obuchem (typ Tachlovice); tulejka, ostrze i tarczka ornamentowane; dł.: 28,8 cm, waga: 332,1 g
 • czekan z tarczkowatym obuchem (typ Tachlovice); tulejka, ostrze i tarczka ornamentowane; uszkodzony (złamany), zrekonstruowany; dł.: 28,5 cm, waga: 380,6 g
 • czekan z tarczkowatym obuchem (typ Tachlovice); tulejka, ostrze i tarczka ornamentowane; uszkodzony (złamany), zrekonstruowany; dł.: 28,9 cm, waga: 412, 3 g
 • czekan z tarczkowatym obuchem (typ Tachlovice); niezdobiony; ostrze odłamane na końcu; dł.: 24,5 cm, waga: 461,5 g

 Bransolety:

 • bransoleta otwarta, owalna, z okrągłego w przekroju pręta, ornamentowana; średnica: 7,7 cm, waga: 117 g
 • bransoleta otwarta, owalna, z okrągłego w przekroju pręta, ornamentowana; średnica: 7,4 cm, waga: 106 g

Naramienniki:

 • naramiennik z tarczkami spiralnymi (typ Ighiel-Zajta), lewoskrętny; uszkodzony; średnica: 10,8 cm, waga: 222 g
 • naramiennik z tarczkami spiralnymi (typ Ighiel-Zajta), prawoskrętny; uszkodzony; średnica: 11,7 cm, waga: 272,4 g
 • naramiennik z tarczkami spiralnymi (typ Ighiel-Zajta), lewoskrętny; zachowana tarczka z fragmentem obręczy; średnica tarczki: 6 cm, dł. pręta: 12,5 cm, waga: 172,6 g
 • naramiennik z tarczkami spiralnymi (typ Ighiel-Zajta) o odmiennych proporcjach, z cieńszego okrągłego w przekroju pręta, prawoskrętny; średnica: 10,3 cm, waga: 81,7 g
 • naramiennik z tarczkami spiralnymi (typ Ighiel-Zajta), wykonany również z cieńszego pręta, ale w całości czworokątnego w przekroju (pozostałe mają tylko tarczki z pręta o takim przekroju); średnica: 9,8 cm, waga: 129,3 g

Tarczka:

 • fragment lewoskrętnej tarczki spiralnej (najprawdopodobniej fragment naramiennika); średnica: 3,4 cm, waga: 24,7 g

Opracowanie: Joanna Arct (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Prawdziwy skarb

Każdy ma swoje skarby — małe dzieci zakopują w ziemi szkiełko, pod którym umieszczają kwiatki, gałązki, koraliki. Największą radość sprawia odkopywanie — najlepiej przypadkowo, kiedy uda się już zapomnieć, choć czasem trudno powstrzymać ciekawość i nie sprawdzać, czy „sekret” nadal jest w tym...

Więcej

Każdy ma swoje skarby — małe dzieci zakopują w ziemi szkiełko, pod którym umieszczają kwiatki, gałązki, koraliki. Największą radość sprawia odkopywanie — najlepiej przypadkowo, kiedy uda się już zapomnieć, choć czasem trudno powstrzymać ciekawość i nie sprawdzać, czy „sekret” nadal jest w tym samym miejscu.
Praca archeologa to jak przedłużenie dzieciństwa — odkopywanie, odkrywanie. W dawnych czasach celowo ukryte, a po wiekach odnalezione kosztowności określane są jako skarby. Skarb z Witowa, skarb z Nowej Huty — Pleszowa, skarb brązowy ze Stefkowej, skarb żelaznych grzywien siekieropodobnych z ul. Kanoniczej 13 w Krakowie.
Co kryją w sobie skarby zgromadzone w zbiorach WMM?
Skarb z Witowa to zaledwie cztery złote monety. Wybito je w czasach, kiedy Imperium Rzymskie podzielone było już na dwie części. Na wschodzie rządził Teodozjusz II (408—450), na zachodzie zaś Walentynian III (425−455).
Obok znaleziska z Witowa w zbiorach WMM można zobaczyć część skarbu z ulicy Kanoniczej, na której odkryto 4212 grzywien (tzw. płacideł), o łącznej wadze około 3630 kg!
Z kolei skarb ze Stefkowej to przede wszystkim elementy biżuterii z okresu zwanego epoką brązu. Metal ten — stop miedzi i cyny − należał wówczas do najcenniejszych. Choć są to drobne przedmioty, musiały stanowić wielką wartość dla właściciela, skoro ukryto je tak skrupulatnie, dzięki czemu przetrwały w ziemi aż 3500 tys. lat.
W naszej kolekcji mamy także skarb z Nowej Huty  Pleszowa. W glinianym naczyniu z czasów piastowskich ukryto ponad 2 kg monet i kosztowności, w tym bryłki lanego srebra.
Pojęcie skarbu odnoszące się do wartości materiału zmieniało się na przestrzeni wieków — brąz, złoto, srebro, żelazo… Dziś nadal wysyła się komunikaty do przyszłych pokoleń, np. kultywując tradycję umieszczenia w kuli hełmu na wieży kościoła dokumentów, zapisując w ten sposób ślady, które pozwolą w przyszłości odtworzyć obraz naszej epoki. Jak zostaną ocenione nasze czasy? Jakie wnioski wyciągną historycy i archeolodzy?
Zapraszamy do odkrywania prawdziwych skarbów z naszej kolekcji — być może dla kogoś takim skarbem będzie szklana moneta z XVII wieku (Szklana moneta pańszczyźniana) lub ujrzany z bliska celtycki koralik (Celtycki pacior szklany)…

Opracowanie: Redakcja WMM,
Licencja Creative Commons

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

Skarb brązowy ze Stefkowej

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: