Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 5772
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Skarb odkryty w trakcie badań ratowniczych w piwnicach oficyny tylniej przy ul. Kanoniczej 13 w Krakowie w 1979 roku. Depozyt zalegał pod jądrem wczesnośredniowiecznego wału Okołu. Został ukryty w jamie o wymiarach 108 x 210 cm i głębokości około 100 cm o ścianach częściowo obudowanych drewnem...

Więcej

Skarb odkryty w trakcie badań ratowniczych w piwnicach oficyny tylniej przy ul. Kanoniczej 13 w Krakowie w 1979 roku. Depozyt zalegał pod jądrem wczesnośredniowiecznego wału Okołu. Został ukryty w jamie o wymiarach 108 x 210 cm i głębokości około 100 cm o ścianach częściowo obudowanych drewnem dębowym i jodłowym (rodzaj skrzyni zabezpieczającej ściany jamy).
W skład skarbu wchodziło 4212 tak zwanych płacideł o łącznej wadze 3630 kg. Grzywny są to żelazne sztabki o jednym końcu uformowanym w długie, liściowate ostrze, zaś drugim zaopatrzonym w niewielki otwór o ściankach bocznych rozklepanych i rozszerzonej ściance tylniej (obuchu). Większość grzywien odkuto z jednego kawałka metalu, około 25—30% wykonano z dwóch różnej wielkości części łupki żelaznej, a niekiedy także z kilku lub kilkunastu płatów metalu.
Grzywny żelazne były formą surowca przeznaczonego do dalszej przeróbki przez kowali pracujących z dala od złóż surowca i ośrodków hutniczych. Specyfika wczesnośredniowiecznej metalurgii powodowała, że grzywny miały ogromną wartość materiałową i w wielu transakcjach mogły być wykorzystywane jako powszechny ekwiwalent i miernik wartości. We wczesnym średniowieczu skarb odkryty przy obecnej ul. Kanoniczej 13 miał wartość odpowiadającą kilku kilogramom złota, ewentualnie stadu bydła liczącemu około 300 dorosłych sztuk.

Opracowanie: Michał Zaitz (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Skarb żelaznych grzywien siekieropodobnych z ul. Kanoniczej 13 w Krakowie

Zdjęcia

Audio

Skarb żelaznych grzywien siekieropodobnych z ul. Kanoniczej 13 w Krakowie [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Skarb żelaznych grzywien siekieropodobnych z ul. Kanoniczej 13 w Krakowie Opowiada: Emil Zaitz
posłuchaj

Powiązania

Ćwiczenia

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: