Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2612
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Szklany pacior jest odkryciem przypadkowym pochodzącym z badań powierzchniowych prowadzonych w 1997 roku w miejscowości Dziewięcioły (pow. Miechów, woj. małopolskie). Wykonany jest z żółtego, nieprzeźroczystego szkła, w które wtopiono cztery ósemkowate motywy z...

Więcej

Szklany pacior jest odkryciem przypadkowym pochodzącym z badań powierzchniowych prowadzonych w 1997 roku w miejscowości Dziewięcioły (pow. Miechów, woj. małopolskie). Wykonany jest z żółtego, nieprzeźroczystego szkła, w które wtopiono cztery ósemkowate motywy z niebieskiego i białego szkła w układzie współśrodkowym lub spiralnym. Tego typu szklane wyroby charakterystyczne są dla Celtów (Galów), którzy w pierwszych wiekach p.n.e. zasiedlali okolice Krakowa. Zabytek jest importem. Najbliższe warsztaty produkujące bransolety i szklane paciorki były zlokalizowane na celtyckich oppidach na Morawach (Staré Hradisko) i w Czechach (Stradonice).
Szkło nieprzeźroczyste, barwy żółtej, niebieskiej i białej, ręcznie formowane w warsztacie szklarskim.

Opracowanie: Małgorzata Wawer (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Celtycki pacior szklany

Zdjęcia


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: