Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2256
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Naczynie terra sigillata w formie misy na stopce pochodzi z odkrytego przypadkowo w 1967 roku grobu ciałopalnego w Lisowie (pow. Opatów). Jest to naczynie importowane z prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Forma naczynia jest charakterystyczna dla warsztatu garncarskiego w Rheinzabern...

Więcej

Naczynie terra sigillata (łac. „glina stemplowana”) w formie misy na stopce pochodzi z odkrytego przypadkowo w 1967 roku grobu ciałopalnego w Lisowie (pow. Opatów). Jest to naczynie importowane z prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Forma naczynia jest charakterystyczna dla warsztatu garncarskiego w Rheinzabern (południowo-zachodnie Niemcy), największego ośrodka produkcji tego typu naczyń w północnych prowincjach imperium rzymskiego (Germania Superior), działającego w latach 190−220. Naczynie zostało wykonane z gliny, wyciśnięte w matrycy z negatywową dekoracją, a następnie wypalone w piecu w warsztacie garncarskim Primitivusa I. Ścianki naczynia pokrywa charakterystyczna czerwona lśniąca angoba. Zdobione jest ornamentem geometryczno-zwierzęcym w układzie metopowo-medalionowym, w skład którego wchodzą cztery medaliony (z postacią ptaka w locie) na przemian z czterema metopami, wewnątrz których odciśnięte są postacie: orła, psa, zająca, żurawia, porozdzielane pionowymi sznurami. W pasie dekoracyjnym występuje pionowo umieszczony stempel imienny warsztatu garncarskiego − dekoratora Primitivusa I. Ponad tym pasmem dekoracyjnym biegnie dookolne ovolo.

Opracowanie: Małgorzata Wawer (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Naczynie „terra sigillata”

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: