Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2445
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Żelazny miecz z Małego Rynku w Krakowie został odkryty podczas remontu nawierzchni placu w 2007 roku. Jest to do tej pory jedyny miecz pochodzący z badań archeologicznych na terenie Krakowa.
 

Więcej

Żelazny miecz z Małego Rynku w Krakowie został odkryty podczas remontu nawierzchni placu w 2007 roku. Jest to do tej pory jedyny miecz pochodzący z badań archeologicznych na terenie Krakowa. Jest bardzo długi (118 cm), o wąskiej, szablasto wygiętej głowni z dość masywną głowicą (szerokość 4 cm) umieszczoną na końcu sztabki do rękojeści. Na głowni, około 7−8 cm od miejsca, gdzie znajdował się pierwotnie jelec, na obu płaszczyznach zastawy widoczne są niewielkie znaki miecznicze. Tworzą je pojedyncze kółka o średnicy 0,2−0,3 cm. W jednym z nich umieszczony został równoramienny krzyżyk, w drugim zaś, słabiej czytelnym ze względu na ubytki spowodowane korozją, krzyżyk w otwartym kole. Jak się wydaje, łączy się on ze strzałką usytuowaną poza obwodem kręgu (?). Identycznych znaków mieczniczych położonych na obu stronach zastawy miecza nie zarejestrowano na znanych mieczach z terenu Polski. Pierwszy znak − krzyżyk w kole − pojawia się na mieczach wczesnośredniowiecznych już od IX wieku, natomiast bliskich analogii do drugiego znaku nie udało się odnaleźć. Równoramienny krzyżyk na zastawie miecza jest znakiem ponadczasowym. Można go odnaleźć w różnych formach, zarówno na mieczach z napisem ULFBREHT z IX wieku, jak i na mieczach z końca XV stulecia.
Szczegółowe wymiary miecza: długość głowni − 94,5 cm, szerokość głowni − 4 cm, sztabka do osadzenia rękojeści (trzpień) o przekroju prostokątnym − grubość 0,5−0,6 cm, szerokość 1,4−2,0 cm, długość 18 cm; głowica ma długość około 6,3 cm i grubość kształtującą się w granicach 4,9 x 5,2 cm.

Opracowanie: Michał Zaitz (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Miecz z Małego Rynku w Krakowie

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: