Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 2130
(Głosy: 3)
Średnia ocena to 4.66666666666667 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Zabytek znaleziony w Bilczu Złotym w jaskini Werteba w 1898 roku przez Włodzimierza Demetrykiewicza. Plakietka jest częścią bogatej kolekcji XX Leona i Teresy Sapiehów, która została przekazana umową z 1904 roku do Muzeum Akademii Umiejętności w Krakowie.

Więcej

Zabytek znaleziony w Bilczu Złotym (obecnie obwód tarnopolski, Ukraina) w jaskini Werteba w 1898 roku przez Włodzimierza Demetrykiewicza. Plakietka jest częścią bogatej kolekcji XX Leona i Teresy Sapiehów, która została przekazana umową z 1904 roku do Muzeum Akademii Umiejętności w Krakowie. Kolekcja powstała jako rezultat wykopalisk prowadzonych z przerwami od 1876 do 1907 roku przez Adama Honorego Kirkora, Gotfryda Ossowskiego i Włodzimierza Dematrykiewicza.
Plakietka przedstawia schematyczną głowę byka z lirowato wygiętymi rogami. Ma 5 uszek-otworów służących do zamocowania. Cztery z nich jednocześnie imitują oczy i nozdrza byka. Na froncie plakietki zdobieniem punktowym przedstawiono schematycznie postać kobiecą w geście oranta, w tańcu lub w akcie adoracji. Przedmiot miał charakter amuletu i jest wiązany z kultem solarnym, w którym byk odgrywał istotną rolę.
Powstanie obiektu można datować na około 3600 rok p.n.e. Zabytek pochodzi z kręgu kulturowego Cucuteni-Trypole, zajmującego głównie obszar dzisiejszej Ukrainy i Rumunii. W IV tysiącleciu p.n.e. była to najwyżej rozwinięta kultura w Europie.

Opracowanie: Elżbieta Trela-Kieferling (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Plakietka kościana w kształcie głowy byka z Bilcza Złotego

Zdjęcia

Audio

Plakietka kościana w kształcie głowy byka z Bilcza Złotego odc. C Opowiada: Jacek Górski
posłuchaj
Plakietka kościana w kształcie głowy byka z Bilcza Złotego odc. D Opowiada: Jacek Górski
posłuchaj
Plakietka kościana w kształcie głowy byka z Bilcza Złotego odc. A Opowiada: Jacek Górski
posłuchaj
Plakietka kościana w kształcie głowy byka z Bilcza Złotego [audiodeskrypcja] Opowiada: Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA
posłuchaj
Plakietka kościana w kształcie głowy byka z Bilcza Złotego odc. B Opowiada: Jacek Górski
posłuchaj

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: