Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1922
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Naczynie jest częścią bogatej kolekcji zabytków z Bilcza Złotego, z Jaskini Werteba. Zabytki pochodzą z wykopalisk prowadzonych z przerwami od 1876 do 1907 roku przez Adama Honorego Kirkora, Gotfryda Ossowskiego i Włodzimierza Dematrykiewicza. Zbiory znajdujące się w kolekcji książąt Leona i Teresy Sapiehów przekazane zostały umową z 1904 roku do Muzeum Akademii Umiejętności w Krakowie.

Więcej

Naczynie jest częścią bogatej kolekcji zabytków z Bilcza Złotego, z Jaskini Werteba. Zabytki pochodzą z wykopalisk prowadzonych z przerwami od 1876 do 1907 roku przez Adama Honorego Kirkora, Gotfryda Ossowskiego i Włodzimierza Dematrykiewicza. Zbiory znajdujące się w kolekcji książąt Leona i Teresy Sapiehów przekazane zostały umową z 1904 roku do Muzeum Akademii Umiejętności w Krakowie.
Naczynie zostało ulepione ręcznie i wypalone w piecu garncarskim w wysokiej temperaturze (ponad 1000º C). Przed wypaleniem górną część naczynia pokryto dekoracją malarską zawierającą przedstawienia zwierząt, księżyców, linii układających się faliście, ukośnie i poziomo. Głównym elementem zdobniczym są wypełnione i puste okręgi. W dekoracji wykorzystano również postać, prawdopodobnie psa z uniesionym ogonem. Zdobienie wykonano czerwoną i czarną farbą pochodzenia organicznego. Kolor czerwony uzyskiwano z hematytu (związek żelaza), a kolor czarny poprzez dodanie minerałów zawierających związki manganu. Malowano na cienkiej warstwie angoby — rozrzedzonej glinki, która nie pokrywa jedynie dolnej części naczynia.
Powstanie obiektu można datować na około 3600 rok p.n.e. Zabytek pochodzi z kręgu kulturowego Cucuteni-Trypole, zajmującego głównie obszar dzisiejszej Ukrainy i Rumunii. W IV tysiącleciu p.n.e. była to najwyżej rozwinięta kultura w Europie.

Opracowanie: Elżbieta Trela-Kieferling (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Naczynie gliniane z Bilcza Złotego

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: