Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 1708
(Głosy: 2)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Rzeźba pochodzi z wykopalisk prowadzonych przez Hermana Junkra w 1913 roku we wschodnim sektorze Wielkiego Cmentarzyska Zachodniego, na zachód od piramidy Cheopsa.
Rzeźba przedstawia postacie w określonym kanonie: mężczyznę w postaci kroczącej i kobietę w pozycji stojącej ze złożonymi stopami...

Więcej

Rzeźba pochodzi z wykopalisk prowadzonych przez Hermana Junkra w 1913 roku we wschodnim sektorze Wielkiego Cmentarzyska Zachodniego, na zachód od piramidy Cheopsa.
Rzeźba przedstawia postacie w określonym kanonie: mężczyznę w postaci kroczącej i kobietę w pozycji stojącej ze złożonymi stopami. Mężczyzna odziany jest w krótką przepaskę biodrową. Na głowie ma krótką perukę zasłaniającą uszy, ułożoną w szereg poziomych, regularnych loczków. W zaciśniętych dłoniach opuszczonych wzdłuż ciała trzyma bliżej nieokreślone przedmioty, które mogą być identyfikowane jako atrybut sprawowanej przez niego godności lub zwój papirusu. Kobieta obejmuje prawą ręką talię mężczyzny, lewą zaś dotyka jego przedramienia. Głowa jej jest przybrana w długą, rozdzieloną pośrodku peruką, ułożoną w długie pasma. Figury opierają się na pilastrze, połączonym niegdyś z prostokątną bazą. Baza i tylna partia posążku uzupełnione współcześnie masą wapienną.
Rzeźba ukazuje zmarłego i kobietę, która może być jego żoną, siostrą lub matką. Niewielka różnica we wzroście między postaciami świadczy o wysokim statucie przedstawionej kobiety.

Opracowanie: Krzysztof Babraj (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), © wszystkie prawa zastrzeżone

Mniej

Rzeźba mężczyzny i kobiety

Zdjęcia

Powiązania

Gra


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: