Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania miocen
- Miejsce powstania Kopalnia soli Bochnia, Bochnia, Polska
- Wymiary wysokość: 12 cm, długość: 10 cm, szerokość: 5 cm
- Numer inwentarzowy 10151
- Muzeum Muzeum Geologiczne WGGiOS AGH
- Tematy zaskakujące, natura, wydobyte z ziemi
- Materiał kryształ soli, minerał
- Prawa do obiektu Muzeum Geologiczne WGGiOS AGH
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualne Muzea Małopolski
- Tagi sól , 3D , natura , minerał , rośliny , domena publiczna
Okaz znajdujący się w Muzeum Geologicznym AGH jest o tyle interesujący, że w strukturze kryształu znajduje się ciało obce. Zjawisko to nazywane jest inkluzją (wrostką organiczną). Inkluzja zazwyczaj poddana jest ścisłym prawidłowościom, natomiast zupełnie przypadkowo w niektórych minerałach występują zachowane gatunki roślin czy owadów (inkluzje w bursztynie), nieraz już wymarłe. Dzięki temu, pewnego rodzaju „defektowi”, znamy owady sprzed 50 mln lat lub, jak w przypadku prezentowanego okazu, trawę sprzed paru milionów lat.
Więcej Prezentowany okaz halitu pochodzi z mioceńskiego złoża w Bochni. Hality powstają w procesie odparowywania wód morskich lub słonych jezior, w glebach krystalizują się ze słonych roztworów glebowych. Minerał krystalizuje się w układzie regularnym, tworząc sześcienne kryształy. Z halitu powstaje monomineralna skała, czyli halityt, znana jako sól kuchenna.
Okaz znajdujący się w Muzeum Geologicznym AGH jest o tyle interesujący, że w strukturze kryształu znajduje się ciało obce. Zjawisko to nazywane jest inkluzją (wrostką organiczną). Inkluzja zazwyczaj poddana jest ścisłym prawidłowościom, natomiast zupełnie przypadkowo w niektórych minerałach występują zachowane gatunki roślin czy owadów (inkluzje w bursztynie), nieraz już wymarłe. Dzięki temu, pewnego rodzaju „defektowi”, znamy stworzenia sprzed paru, bądź parunastu milionów lat lub, jak w przypadku prezentowanego okazu, trawę.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: