Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Czas powstania XVII w. (?)
- Wymiary wysokość: 25,5 cm, długość: 23 cm, szerokość: 20 cm
- Numer inwentarzowy Rz A 160
- Muzeum Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Dostępność Gabinet Rektora, Gmach Główny ASP w Krakowie
- Tematy stroje
- Technika haft
- Materiał tkanina, nić metalowa
- Data pozyskania 1876 (?), dar Mariana Gorzkowskiego dla Jana Matejki (?), zachowane w ASP ze Szkoły Malarstwa Historycznego Jana Matejki
- Prawa do obiektu Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualna Małopolska
- Tagi domena publiczna , Wirtualna Małopolska , strój , 3D , tkanina , nakrycia głowy , techniki zdobnicze , haft , 3D plus
Czepiec usztywniony drutami, wykonany z pasów tworzących ukośną kratę. Wyszywany jest imitacjami pereł i haftowany metalowymi nićmi tworzącymi wypukły ornament roślinny. Przedmiot wykorzystywany był jako rekwizyt w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.
Więcej Czepiec usztywniony drutami, wykonany z pasów tworzących ukośną kratę. Wyszywany jest imitacjami pereł i haftowany metalowymi nićmi tworzącymi wypukły ornament roślinny. Przedmiot wykorzystywany był jako rekwizyt w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wiadomo, że w roku 1876 Marian Gorzkowski podarował Janowi Matejce do jego kolekcji historycznych akcesoriów i strojów pierścień i czepiec. Być może zachowany w zbiorach Muzeum ASP czepiec ruski jest tożsamy z przedmiotem podarowanym malarzowi przez Gorzkowskiego. Wydaje się to prawdopodobne, ponieważ pochodzący z Rusi Gorzkowski był zainteresowany historią swoich rodzimych stron i kolekcjonował dokumenty oraz książki dotyczące ich historii.
Prezentowane kobiece nakrycie głowy jest formą kokosznika i określane jest różnymi nazwami m.in.: boruszka, morchatka, morszeń, sbornik, samszura. Tego rodzaju czepce noszone były na Rusi przez zamężne kobiety. Szyto je z pasamonu i brokatu lub innej tkaniny jedwabnej, haftowano srebrną lub złotą nicią. Wierzchnia tkania była przyszyta lub przyklejona do tektury, krochmalonego perkalu, lub innego płótna. Czepiec przylegał do głowy oraz okrywał włosy splecione w dwa warkocze i zawinięte z tyłu głowy w wieniec.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: