Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 387
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Adam Siemianowicz (pierwotnie Ciopcio) urodził się w roku 1902 w Orenburgu nad rzeką Ural w Imperium Rosyjskim. Przyszły malarz był synem Szymona Ciopcio i Julii z domu Abramik, chłopów z Podlasia zesłanych na Ural w roku 1888. Chłopiec zaczął malować już Orenburgu. Tworzył wówczas przeważnie pejzaże utrzymane w stylistyce postimpresjonistycznej. 

Więcej
Adam Siemianowicz (pierwotnie Ciopcio) urodził się w roku 1902 w Orenburgu nad rzeką Ural w Imperium Rosyjskim. Przyszły malarz był synem Szymona Ciopcio i Julii z domu Abramik, chłopów z Podlasia zesłanych na Ural w roku 1888. Chłopiec zaczął malować już w Orenburgu. Tworzył wówczas przeważnie pejzaże utrzymane w stylistyce postimpresjonistycznej. 
Rodzina Ciopciów powróciła do Polski w roku 1922. W tym samym roku Adam Ciopcio rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1922–1924 kształcił się pod kierunkiem Władysława Jarockiego, a od roku 1923 przez 7 lat u Józefa Mehoffera. W trakcie nauki na ASP w Krakowie prawie w każdym roku otrzymywał pochwały, a w roku 1925 zdobył nagrodę pieniężną. Już w czasie studiów Siemianowicz pracował w Krakowskich Zakładach Witrażów Żeleńskiego. Następnie współpracował z Józefem Mehofferem przy pracach witreatorskich i malarskich. Z czasem uzyskał własne zlecenia na malowidła. W czasie II wojny światowej znalazł się w rosyjskiej strefie okupacyjnej i w roku 1940 został zesłany do Tawdy w obwodzie swierdłowskim. Malarz powrócił do Polski w roku 1945. Od roku 1947 aż do śmierci pracował na krakowskiej ASP. Jego uczniami byli m.in. Zbysław Maciejewski, Adam Wsiołkowski, Leszek Misiak, Andrzej Ziembiński i Tadeusz Mysłowski. W roku 1948 Adam Ciopcio zmienił urzędowo nazwisko na Siemianowicz, którego używał już w latach międzywojennych.
Prezentowane sangwinowe studium aktu powstało w okresie kilkunastoletniej nauki Adama Siemianowicza na krakowskiej ASP. Rysunek nie jest datowany, ale domniemywać można, że powstał w roku 1925, ponieważ zachował się w zbiorach Muzeum ASP jako nagrodzona praca studencka.
 
Opracowanie: Adam Spodaryk (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Akt męski” Adama Ciopcio-Siemianowicza

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: