Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.
Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.
Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.
- Autor Ferdynand Bryll (1863 – po roku 1920)
- Czas powstania 1882
- Miejsce powstania Kraków
- Wymiary wysokość: 110 cm, szerokość: 72 cm
- Oznaczenie autorskie „F. Bryll 1882”
- Numer inwentarzowy M 72
- Muzeum Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Dostępność w magazynie
- Tematy namalowane, ciało
- Technika malarstwo olejne
- Materiał tektura
- Data pozyskania 1882, wyróżniona praca studencka
- Prawa do obiektu Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
- Prawa do wizerunków cyfrowych domena publiczna
- Digitalizacja RPD MIK, projekt Wirtualna Małopolska
- Tagi malarstwo , domena publiczna , Wirtualna Małopolska , 2D , ciało , akt
Ferdynand Bryll, malarz, portrecista, konserwator i ilustrator, urodził się w roku 1863 w Krakowie. W latach 1876–1884 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie studiów, w roku 1882, z polecenia Jana Matejki pomagał Henrykowi Rodakowskiemu podczas prac nad fryzem w sali sejmowej we Lwowie. Jeszcze przed studiami uczył się portretu w pracowni Andrzeja Grabowskiego, funkcjonującej w Krakowie już od roku 1855.
Więcej Ferdynand Bryll, malarz, portrecista, konserwator i ilustrator, urodził się w roku 1863 w Krakowie. W latach 1876–1884 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie studiów, w roku 1882, z polecenia Jana Matejki pomagał Henrykowi Rodakowskiemu podczas prac nad fryzem w sali sejmowej we Lwowie. Jeszcze przed studiami uczył się portretu w pracowni Andrzeja Grabowskiego, funkcjonującej w Krakowie już od roku 1855. Okres nauki u Grabowskiego zaważył na twórczości Brylla, który jako dojrzały artysta zajmował się głównie malowaniem portretów. W latach 1884–1903 regularnie wystawiał portrety na wystawach w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Portrety autorstwa Brylla znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie – w zbiorach Czapskich, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki w Łodzi. Malował i rysował podobizny przedstawicieli krakowskiej i galicyjskiej elity. Malarz – wraz z Antonim Tuchem – konserwował, a właściwie rekonstruował renesansowe malowidła ścienne w krakowskim kościele św. Krzyża, odkryte w czasie restauracji świątyni prowadzonej w latach 1896–1898 przez Zygmunta Hendla (w początkowym okresie) i Tadeusza Stryjeńskiego.
Malarskie studium aktu męskiego pochodzi z roku 1882, a więc z czasów, gdy Ferdynand Bryll studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Ostatnie komentarze: