Lista wszystkich obiektów. Kliknij na jeden z nich, aby przejść do karty obiektu. Tematy umożliwiają selekcję eksponatów według kategorii pojęciowych. Po prawej stronie możesz zmienić ustawienie widoku listy.

Poniższe zestawienie ukazuje powiązanie między eksponatami w sposób niestandardowy. Punkty oznaczają eksponaty, a łączące je linie to powiązania między nimi według wybranych kategorii.

Wpisz daty krańcowe do okienek, aby wybrać interesujący Cię okres na osi czasu.

Wyświetlenia: 404
(Głosy: 1)
Średnia ocena to 5.0 gwiazdek z 5.
Wydruk metryczki
Wydruk opisu

Ferdynand Bryll, malarz, portrecista, konserwator i ilustrator, urodził się w roku 1863 w Krakowie. W latach 1876–1884 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie studiów, w roku 1882, z polecenia Jana Matejki pomagał Henrykowi Rodakowskiemu podczas prac nad fryzem w sali sejmowej we Lwowie. Jeszcze przed studiami uczył się portretu w pracowni Andrzeja Grabowskiego, funkcjonującej w Krakowie już od roku 1855.

Więcej

Ferdynand Bryll, malarz, portrecista, konserwator i ilustrator, urodził się w roku 1863 w Krakowie. W latach 1876–1884 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie studiów, w roku 1882, z polecenia Jana Matejki pomagał Henrykowi Rodakowskiemu podczas prac nad fryzem w sali sejmowej we Lwowie. Jeszcze przed studiami uczył się portretu w pracowni Andrzeja Grabowskiego, funkcjonującej w Krakowie już od roku 1855. Okres nauki u Grabowskiego zaważył na twórczości Brylla, który jako dojrzały artysta zajmował się głównie malowaniem portretów. W latach 1884–1903 regularnie wystawiał portrety na wystawach w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Portrety autorstwa Brylla znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie – w zbiorach Czapskich, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki w Łodzi. Malował i rysował podobizny przedstawicieli krakowskiej i galicyjskiej elity. Malarz – wraz z Antonim Tuchem – konserwował, a właściwie rekonstruował renesansowe malowidła ścienne w krakowskim kościele św. Krzyża, odkryte w czasie restauracji świątyni prowadzonej w latach 1896–1898 przez Zygmunta Hendla (w początkowym okresie) i Tadeusza Stryjeńskiego.
Malarskie studium aktu męskiego pochodzi z roku 1882, a więc z czasów, gdy Ferdynand Bryll studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.

Opracowanie: Adam Spodaryk (Redakcja WMM),
Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Mniej

„Studium aktu męskiego z listkiem figowym i szablą” Ferdynanda Brylla

Zdjęcia

Powiązania

Gra

Zobacz też


Ostatnie komentarze:

Dodaj komentarz: